Estetik Dolgu Sistemleri

Estetik Dolgu

Estetik kompozit dolgu metal, gümüş, amalgam dolgulara göre en büyük avantajı adından da anlaşılacağı üzere estetik kompozit dolguların estetik, fark edilmeyen, dolgu yapılmış gibi görünmeyen yapılarıdır.

Estetik kompozit dolguların ikinci büyük avantajı da estetik kompozit dolgularda kişiye sistemik olarak zarar veren bir madde bulunmamasıdır. Çünkü estetik kompozit dolgulara göre amalgam gümüş metal dolgularda bu çeşitli metalleri birleştiren madde civadır, bilindiği üzere civa çok zehirli ve ağır bir metaldir. Fazla civanın elimine edildiği metal dolgularda dahi civa salınımının ne olduğu ve kişiye ne kadar zarar verdiği çok iyi araştırılmış ve ortaya konulmuş bir mesele değildir.

Ama bilinen şudur: civa insan bedenine çok zararlıdır ve tüm metal gümüş amalgam dolgular civa içerir.

Bunun yanında estetik kompozit dolgulara göre amalgam dolguların dayanıklılığı ve sızdırmazlığı kanıtlanmıştır. İyi yapılmış bir amalgam dolgu bir ömür boyu dahi ağızda durabilmektedir..

Estetik Kompozit Dolgular Ve Amalgam Dolgu 

Amalgam dolgu yapılması ve uygulanması daha basittir, sıkıştırılabilme özelliliğinden ötürü amalgam dolgular çok iyi kontak noktaları oluştururlar, oysa ki estetik kompozit dolgularda aynı kontak noktasını oluşturmak için çok iyi geliştirilmiş bir bant ve matrix sistemi ile birlikte çok hassas ve dikkatli çalışmak gerekir.

Estetik kompozit dolgular ne kadar geliştirilmiş olsalar da, dayanıklılık bakımından amalgam dolgulara eş değerdir diyemiyoruz.

Estetik Kompozit Dolgular Ve Amalgam Dolgu

Amalgam dolgu yapılması ve uygulanması daha basittir, sıkıştırılabilme özelliliğinden ötürü amalgam dolgular çok iyi kontak noktaları oluştururlar, oysa ki estetik kompozit dolgularda aynı kontak noktasını oluşturmak için çok iyi geliştirilmiş bir bant ve matrix sistemi ile birlikte çok hassas ve dikkatli çalışmak gerekir.

Estetik kompozit dolgular ne kadar geliştirilmiş olsalar da, dayanıklılık bakımından amalgam dolgulara eş değerdir diyemiyoruz.

10 yıl sonrası için amalgam dolgu güvenirliliğini veren bir estetik kompozit dolgu sözkonusu değildir. Fakat 10 yılı geçgin bir dolgu için çağdaş diş hekimliğinde ayrı bir tartışma söz konusudur: madde yorgunluğu ve ağız içi değişimleri hesaba katıldığında en sağlıklı dolgu dahi 10 yıl sonra değiştirilmelidir şeklinde hakim bir görüş sözkonusudur, fakat aynı zamanda çok sağlıklı dolguların gerekirse 30 yılı aşkın ağızda tutulabileceğine dair de görüşler söz konusudur. Biz sadece şu kadarını söylemekle yetinelim: 40 yılı aşkın bir süredir ağızda taşınan sağlıklı amalgam dolgularla da karşılaşmaktayız ama aynı zamanda tüm kriterlere uygun yapılmış bir estetik kompozit dolgu da kişinin ağız hijyeni iyi ise 10 yılı aşkın estetik kompozit dolgular da karşımıza çıkmaktadır.

Estetik görünüm ve dolgulara genel bakış

Genel olarak iyi estetik görünüm ve civa gibi zararlı bir madde içermemesi bakımından, ve de istenilen kriterlere göre yapıldığı takdirde kişinin agız ve diş bakımı da iyi ise 10 yılı aşkın bir süreyle agızda tutlabildiği için estetik kompozit dolgular geleneksel amalgam metal gümüş dolgulara oranla daha avantajlıdır diyebiliriz.

 

Genel olarak iyi estetik görünüm ve civa gibi zararlı bir madde içermemesi bakımından, ve de istenilen kriterlere göre yapıldığı takdirde kişinin agız ve diş bakımı da iyi ise 10 yılı aşkın bir süreyle agızda tutlabildiği için estetik kompozit dolgular geleneksel amalgam metal gümüş dolgulara oranla daha avantajlıdır diyebiliriz.

Estetik Kopmozit Lamine

Bir çok insan kliniğimize ön bölge estetik sorunlarla baş vurmakta.

Bu insanların en büyük ağız içi sorunu; ya ön bölgede ki dişlerinin kötü/uyumsuz/yapay restorasyonları, ya yaygın çürükler ve bunun yaratmış olduğu siyah görünüm, ya çapraşık/sıkışık estetik görünmeyen dişler, ya da koyu sarı renk bakımından rahatsız olunan dişlerdir.

Estetik Kompozit Lamine Fiyatları

Bu tür vakalarda bizler tabi ki en uygun tedaviyi hastalarımıza önermekteyiz, ama bir çok kişi için önerilen tedavi yöntemi ya çok pahalı gelmekte ya da tedavi süresi uzun olduğu için tercih edilmemektedir.

İşte tam da bu noktada devreye estetik kompozit lamine girmektedir, hem çok maliyetli olmamaları hem de kısa sürede sonuca ulaşılması bakımından estetik kompozit lamineler bir çok insan için tercih edilir olmuşlardır ve bu bakımdan estetik diş hekimliğinin fazlasıyla gündemine oturmuş durumdadırlar..

Kompozit Lamine Kullanımı

Estetik / kompozit lamine dolgular kişilere hem kısa sürede etkin bir çözüm hem de daha az maliyetli bir tedavi seçeneği sunarlar, bu tedavide kısa ve orta vadeli tüm estetik sorunlar çözülmüş olur. Bu bakımdan estetik diş hekimliğinde, kompozit lamine veneerler artan taleple beraber giderek daha fazla uygulanır olmuşlardır.

Neden Arka Bölgelerde Estetik Dolgular Kullanılmaktadır

Çok basit; estetik oldukları için. Çünkü artık insanlar güldüklerinde, konuştuklarında, ağızlarını açtıklarında, dişlerinin herhangi bir yüzeyinde sırıtan siyah metal görünümlü bir maddenin görünmesini istemedikleri için estetik dolguları tercih etmektelerdir.

Estetik Dolgulardaki Fark Nedir

Çünkü estetik dolgulara göre metal-gümüş amalgam dolgular koyu gri/siyaha yakındır ve ağız alanı zaten yarı karanlık bir alandır, bu alanda ki koyu gri/ siyaha yakın bir takım renklerin olması hem beyaz uyumunu bozar hem de agız içini daha karanlık ve gayrı estetik gösterir, kişiler de gayet doğal olarak artan estetik talepler doğrultusunda beya estetik bir görünüm istemektedirler.

Bu yüzden arka bölgelerdeki dişler içinde artık estetik dolgular kullanılmaktadır.

Porselen Dolgu Nedir ?
Porselen dolgu (inley-onley), tıpkı estetik porselen kaplamalar gibi, dişin eksik kısmının her bakımdan anatomik olarak tamamlanıp, dişe porselenle dolgu yapma işlemidir.Porselen dolgu ; normalin üzerinde madde kaybı olan diş / dişlerin çürük temizliği yapıldıktan sonra, uygun alt yapı maddeleri ile istenilen koşullara getirilmesi (istenilen koşullara getirmek demek o dişten veya dişlerden ölçü alınabilecek uygun ve net hatların oluşturulması demektir), bu dişlerin hassas ölçüsünün alınıp hassas ölçünün laboratuara yollanması, laboratuarda o dişe özel, eksik kısmı anatomik olarak birebir taklit eden porselen parçanın hazırlanması ve bu porselen parçanın klinikte adeziv sistemle dişe adapte edilmesidir.

Porselen Dolgu Yapım Aşamaları
Adım adım anlatacak olursak, başka bir ifade ile, Diş hekimi bir dişe porselen dolgu (inlay-onlay dolgu) yapacaksa, sırasıyla;

Dişi kuru çürük alanları dahil tüm çürüklerden temizler, içbükey/undercutlı bölgeleri yani ölçü alımını ve de porselen parçanın yapımını engelleyecek hatları kısıtlayan bölgeleri, uygun porselen dolgu maddeleri ile destekleyip düzenler, porselen dolgu yapılacak dişin hassas ölçüsünü alır ve laboratuara gönderir, sonrasında ise, porselen dolgu yapılacak dişi geçici (uygun) bir dolgu maddesi ile kapatır, laboratuara gelen hassas ölçüyü teknisyen, hassas alçı materyali ile döküp hazırlar, hekimin aldığı ölçüye göre hazırlanan modelde, porselen dolgu yapılacak dişin her türlü anatomik formu tamamlanacak şekilde, eksik kısımlar (madde kaybı olan çürük, deforme kısımlar), uygun mum modelajla tamamlanır, bu mum maket kullanılarak, porselen dolgu inley veya onley malzemesi bizzat eksik diş formunu birebir tamamlayacak şekilde laboratuar ortamında elde edilir, elde edilen porselen parçanın mükemmel uyumu için, referans alçı modele göre bu porselen parça üzerinde çeşitli düzeltme işlemleri, bizzat deneyimli diş teknisyeni tarafından yapılır, deneyimli teknisyenin birebir hazırladığı bu inley-onley porselen dolgu parçası hekime yollanır, hazırlanan porselen proçes ağızda prova edilir ve estetik diş hekimi tarafından mükemmel uyum sağlaması yapılır, porselen proçesin uyumluluğu birebir sağlanmışsa, bu porselenden üretilen parça dişe hekim tarafından adeziv sistemle adapte edilir/dişle bütünleştirilir.. ve tedavi bitirilir.

Porselen Dolgular hangi durumlarda kullanılır ?
Estetik porselen dolgular, inlay-onlay, inley-onley porselen dolgular

İNLEY ONLEY DOLGU
Porselen inley onley dolgu lar genelde;

Kompozit estetik dolgu restorasyonuyla tedavi edilmiş arka dişlerde, orta ve geç dönemde oluşabilecek sıkıntıların, uzun erimli giderilmesi,
Dişin kalan sağlam dokularının aşındırılarak kaplama yapılmasını engellemek ve
Hem estetik hem de çok uzun yıllar boyunca dayanıklılığını sürdürebilecek bir restorasyon sistemi olduğu için tercih edilirler…
 

Porselen inley onley dolgular , özellikle kompozit estetik dolgu ile restore ettiğimiz arka dişlerde, orta ve geç dönemde (3-10 yıl arası) yaşanılan bir çok sıkıntının pratikte yaşanmaması güvencesini kendi yapılarında barındırırlar, peki neden?

 Porselen İnley Onley Dolgular Ve Faydaları
1- Porselen inley onley dolgular ın maddesi preslenmiş porselendir ve bu madde tüm kopmpozit içerikli dolgu maddelerine oranla çok daha dayanıklıdır,

2- Orta ve geç dönemde, kompozitlerde yaşanan aşınma ve deformasyon problemlerinin hiç biri porselen inle onley dolgu larda yoktur,

3- Dişle birebir uyumlu hazırlanmış porselen inley onley dolgu, kompozit dolgular gibi ileri zamanlarda marjinal kenar sızıntısı yapmaz, böyle bir sıkıntı porselen inley onley dolgularda söz konusu değildir…

4 -Porselen inley onley dolgu ların çiğneme yüzeyi ve arayüz yüzeyleri mükemmel cilalıdır, bakteri tutulumuna ve leke oluşmasına kolay kolay müsaade etmez..

5- porselen inley onley dolgu lar laboratuar ortamında hazırlandığı için dişin eksik konturlarını ve komşu dişlerele olan kontakt noktalarını anatomik açıdan mükemmele yakın taklit ederler, bu bakımdan da diş aralarına besin artıklarının birikimi ve bunun yarattığı sıkıntılar kesinlikle söz konusu değildir… yani kişiyi çok daha rahat ettirirler, et ürünleri gibi doğal diş aralarına dahi girip yemek sonrası sıkıntı yaratan durumlar, porselen inley onley dolgu larda söz konusu değildir.

6- porselen inley onley dolgu ların çiğneme yüzeyleri dişin anatomik çiğneme hattını birebir taklit edecek şekilde hazırlandığı için, çiğneme ve ögütme fonksiyonları bakımından kompozit dolgulara oranla çok üstündürler

7- her bakımdan uyumlu porselen inley onley dolgu yapılmış bir dişte, 15-20 yıl sonra dahi herhangi bir dolgu-diş sızıntısı, deformasyon problemi yaşanmamaktadır..

8- porselen inley onley dolgu lar, dişin sağlam kalan zayıf yapılarıyla çok iyi uyum göstererek bu doğal yapıların çok uzun yıllar boyunca sağlıklı devamlılığını sağlarlar..

9- Diş ile birebir ve stressiz ilişki kurdukları için porselen dolgular, dişin zayıf kısımlarında oluşabilecek çatlama ve kırılmaları porselen inley onley dolgu engeller.

 Kompozit estetik dolgular karşısında poselen inley onley dolgu alternatifleri
İnley Onley Dolgu yüzeyi çok geniş veya dolgu alanı çok büyük olacak harap kanal tedavili dişlerde dolgu materyalini kompozit esaslı bir madde olacak şekilde tercih edersek, (dolgu her bakımdan mükemmele yakın yapılmış olsa dahi) bu tür dişlerde birkaç yıl sonra bir takım problemlerle karşılaşmamız yüksek olasılıktır…

çünkü çiğneme sırasında arka dişlere çok fazla çiğneme kuvvetti gelir, kompozitle restore edilmiş aşırı harap ve kanal tedavili dişlerde dolgu kütlesi çok büyük olduğu için ve dolgu yüzeyi çok geniş alana yayıldığı için, dolguyla diş birleşim yerlerinde bir takım istenmeyen stresler oluşabilir…

Ve bu stresten ötürü inley onley dolgu da veya dişte kırılmaların olması, marjinal kenar sızıntıları, bu durumlara bağlı yeni çürük alanlarının oluşması gibi bir çok problem yaşanabilir.

Porselen dolgu sistemi olan inley onley dolgu her şey uyumlu yapılmışsa, bu ve benzeri problemlerin hiç biri yaşanmaz, bu yüzden de estetik kompozit dolgulara alternatif olarak porselen inley onley dolgu lar ve porselen onley dolgular tercih edilirler…

Poselen inley onley dolgu sisteminin en büyük dez avantajı, kompozit estetik dolgulara oranla oldukça maliyetli olmalarıdır, porslen inley onley dolgu ların hastaya çıkardığı maliyet kompozit estetik dolguların ortalama 3-4 katıdır…

Bunun haricinde tüm kompozit restorasyonlar tek seansta basit bir şekilde bitirilmelerine karşılık, porselen inley onley dolgu lar için genelde böyle bir şeyden söz etmek mümkün değildir, (bazı modern kliniklere kurulan cad-cam sistemli cihazlarla tek seansta sonuç almak mümkün olmakla beraber) genelde laboratuar işlemleri ve buna bağlı olarak, en az iki-üç seans şarttır.

Porselen inley onley dolgu lar, estetik kompozit dolgulara oranla çok daha hassas bir çalışmayı gerektirir. inley onley dolgu larda yeterli hassas çalışma yapılamamışsa ve de her bakımdan birebir uyum sağlanmamışsa posrelen inley onley dolgu lar da  sonuç  genelde başarısızdır…

Gerek ön bölgede, gerekse de arka bölgede estetik kompozit dolgular her dişe başarıyla uygulanabilir.

Estetik kompozit dolgular nedir? Nasıl uygulanır? Estetik kompozit laminelerin, porselen laminelerden farkı nedir?
Estetik kompozit dolgular, ön veya arka dişlerde; çürüğe bağlı, aşınmalara bağlı veya başka bir sebepten ötürü dişin doğal yapısında meydana gelen kayıpları, estetik ve fonksiyonel olarak kapatmak için, diş hekiminin tek seansta klinikte uyguladığı kompozit esaslı estetik restorasyon sistemidir.

Bu sistemde dişin doğal yapısı, kompozit esaslı dolgu materyali ile bonding dediğimiz kimyasal ajanlarla birleştirilir ve kimyasal bir birleşme sağlanır,

Estetik kompozit dolgular ; çürümüş veya aşınmış dişlerde, kaybolan diş dokusunu tamamlamak üzere aynı seansta yapılan restorasyonlardır. Bu restorasyonlar yapılamadan önce, estetik kopmozit dolguların yapılacağı dişlerin her bakımdan dolguya hazır hale getirilmesi şarttır.

Arka (posterior) dişlere kompozit dolgular uygulması:

Günümüz çağdaş diş hekimliğinde son derece başarılı arka dişlere estetik kompozit dolgular yapmak mümkün hale gelmiştir.

Özellikle fazla harabiyet olmuş bir arka dişte dahi kompozit dolgular kurallarının tümü eksiksiz ve tam olarak yerine getirilmişse, 6-10 yıl arası bir sürede kişinin tüm çiğneme ve fonksiyon işlevlerini kusursuz yapacak bir estetik kompozit dolgular yapmak mümkün ve olasıdır.. bir çok kişi ağzında arka büyük azı dişlerinde rahat ve güven içinde kompozit dolgular taşımaktadır..

Son 5 yıl içinde kompozit materyali, bir dolgu olarak yeterince geliştirilmiş bir materyaldir, bu dolgu materyali ile ilgili sıkıntılar maalesef materyalin kendisi ile ilgili olmaktan çok hekim hatalarından kaynaklanmaktadır. Biz kendi kliniğimizde gördüğümüz vakaları analiz ettiğimizde bu sonuca ulaşmaktayız. Fakat bir çok kişi bu sıkıntılı dolgu durumunu “ beyaz dolguların genel sıkıntısı ” olarak algılamaktadır ki oldukça yanlış bir bakış açısıdır..

Çünkü en basit bir estetik kompozit dolgular da dahi dolgu yapma kriterlerinin tamamı eskizsiz yapılırsa ancak başarılı sonuçlara ulaşılabilir, başarılı sonuç demek kişinin dişinin tüm anatomik yapılarının taklit edilerek sıfır çürük alanı ve mükemmel kenar uyumu ile olur. çiğneme, yeme ve içme sırasında sıfır rahatsızlıkla bu durum kendini belli eder..

 Kompozit Dolguların Arka Dişlere Uygulanması
Arka dişlere estetik kompozit dolgular uygulaması; estetik kompozit dolguların temel prensipleri içinde yer alan, tüm çürük alanların temizlenmesi, iyi bir kenar uyumu sağlanması için dişin tüm kenar noktalarının hazırlanması, çok iyi ve uygun bir bonding ajanının kullanılması, dolduruculuğu ve sertliği kanıtlanmış bir dolgu materyalinin kullanılması, kontakt noktalarının mükemmel uyumu için çok iyi geliştirilmiş bir matrix sisteminin kullanılması, anatomik bir modelaj için uygun aşındırma ve mükemmel bir cila şarttır.. aksi takdirde bu dolgular erken ve orta dönemde sıkıntılar şeklinde diş hekimine geri döner, dönen vakaların %98 inden fazlası az önce sıraladığımız kriterlerin eksiksiz uygulanmamasından kaynaklanmaktadır, ve maalesef bu kriterler hastaya değil hekime ait eksikliklerdir..

Ön dişlere estetik kompozit dolgular yapılması:
Estetik Kopmozit dolgular dolgular arka dişlerle beraber ön dişlere de başarıyla uygulanabilmektedir.
Ön dişlere yapılan estetik kompozit dolgular kriterleri esasen arka dişlere yapılan kompozit dolgulardan bir farkı yoktur. Ne ki ön bölgedeki dişlere yapılan estetik-kompozit dolgularda sıfır cürük yanında yeterli estetiği yakalamak için ekstra durumlar söz konusudur. Bunlar daha çok mükemmel estetiği yakalamak ile ilgilidir;
Çürük alanı kalmamışsa bile, ön dişe yapılacak estetik-kompozit bir dolguda kahverengi görünecek ve dışarıya yansıyacak hiçbir leke alanı kalmamalıdır. (maalesef bu konuda bize yansıyan vakalara baktığımızda, çok iyi yapılmış sağlıklı ön bölge kompozit dolgularda dahi bu leke alanları sıfırlanmadığı için sıkıntılı estetik kompozit dolgulara rastlamaktayız çok kere)
Ön bölge estetik kompozit dolgular yapılmadan önce, ön bölge dişlerin rengi ve şeffaflığı çok iyi analiz edilmelidir. Mükemmel doğal uyum için (yani dışarıdan bakıldığında bir dolgu yapılmış gibi görünmemesi için) dişin rengi ayrıntılı olarak tespit edilmeli dahası tabakalama yöntemi ile (dişin doğal görünümü elde edilmesi için) ağız içindeki karanlık alanın dişin yüzeyine yansıtmadan ama aynı zamanda dişin dış yüzeyindeki mine şeffaflığını da elde edecek şekilde dolgu estetik planlamaya tabi tutularak yapılmalıdır.
Aksi takdirde dolgu ya çok şeffaf görünerek ağız içindeki karanlık alanı yansıtacak ve sanki çürük alanmış gibi görünecek, ya da çok opak bir şekilde yapay bir görününm elde edilecektir. İki türlüde dolgu ben buradayım der, ve sonuç yapaylıkla beraber başarısızdır, oysa estetik diş hekimliğinde estetik kompozit dolgular yapılırken diş hekimi açısından en büyük amaçlardan biri sağlıklı bir dolgu yapmakla beraber doğal estetik görünümlü kompozit dolgu yapmaktır.

 

Basit bir ön bölge estetik-kompozit dolguda dahi estetik dolgu kriterleri her şeyiyle eksiksiz ve tam uygulanırsa şayet başarılı estetik ve doğal bir görünüm elde edilebilir, bu da hem hassas bir çalışmayı hem de belirli bir tecrübeyi gerektirir..

Estetik Kopmozit Dolgularda lekelenme
Tüm kriterlerin yerine getirildiği ön bölge estetik kompozit dolgularda dahi çoğu kere lekelenme şeklinde estetik sorunlarla kaşılaşmaktayız, bunun da en önemli sebebi, dolgu bitirildikten sonra dolgunun cilalanmasına verilmesi gereken önemin es geçilmesidir. Bir estetik dolguyu ne kadar iyi yaparsanız yapın, dişin doğal mine yapısından daha kaygan cilalı ve sıfır geçişli bir dolgu yapmazsanız, o dolgu çabucak lekelenip dışarıdan bakıldığında dolgulu alan sırıtacaktır. Dolayısıyla bu işin en önemli kritelerinden biri mükemmel cilalı bir yüzey elde etmektir.

İmplant başarısı için garanti verilebilir mi?

İnsan sağlığına ilişkin tıbbın hiçbir alanında yüzde yüz garantiden söz edilemez. İnsan organizması oldukça kompleks ve bir çok faktörden etkilenen bir mekanizmadadır. Dolayısıyla ağız ve diş sağlığında cerrahi tedavileri bir yana bırakalım çok basit bir dolgu tedavisi için dahi 100% garanti verilemez.

İmplant tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktör doğru planlama ve doğru tedavidir. İkinci en önemli faktör ise hastanın ağız ve diş sağlığına gereken özeni göstermesi, ağız ve diş bakımını düzenli ve önerilen şekilde yapmasıdır. Üçüncü önemli faktör ise tedavi için kaliteli malzeme ve aletlerin gerekli hijyen ortamında kullanımıdır. Bu üç faktör bir araya geldiğinde implantın başarı oranı artmakta ve hasta çok uzun yıllar sorunsuz bir şekilde ek bir tedaviye gerek olmadan hayatını konforlu bir şekilde sürdürebilmektedir.

Yukarıda belirtilen üç faktör yerine getirildiğinde dahi başka etmenlerden dolayı tedavinin başarılı sonuçları kısa, orta ya da uzun vadede ortadan kalkabilir. Kişinin vücudundaki önemli bir rahatsızlığın ağız, çene ve diş eti sağlığına olumsuz etkisi implant bölgesini de kapsayan sorunları beraberinde getirebilir. Ki bu sorunlar hiç bir implantın bulunmadığı tümden sağlıklı bir ağız için de benzer riskleri yaratacaktır.

 

İmplant başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Şunu belirtmekte de fayda var; teşhisi ve tedavisi çok iyi hesaplanmış, uygulaması başarıyla sağlanmış, hastaya gerekli uyarıları yapılmış, sonrasında da bu uyarılar doğrultusunda düzenli bakımı/temizliği yapılmış  bireylerde vidalı diş tedavisi çok uzun yıllar boyunca(araştırmalara göre bu süre 20-40 yıl arasıdır) sağlıklı bir şekilde vazifesini görmektedir. Dolayısıyla implant firmalarının bir bölümü implatlarını belirli süreler için garanti vermektedir. Ancak bu garantiler sınırsız garantiler olmayıp belirli koşullar dahilinde geçerli olan garantilerdir. Hastanın implant markası seçiminde bunları da göz önünde bulundurması faydalı olabilir. Ayrıca uzun vadeli garantiler implantın ücretsiz değişimini sağlasada implant için gerekli cerrahi işlemler ve kullanılacak diğer malzemeler garanti kapsamı dışında olmaktadır.

İmplantın kemikle kaynaşmaması ve cerrahi kaynaklı sorunların büyük bir bölümü cerrahi tedavi sonrası bir kaç ay içinde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu alanda garantiler orta ve uzun vadeli garantilerden daha kapsamlıdır. Hasta bu tür bilgileri detaylı olarak planlama aşamasında hekiminden öğrenebilir ve tedavi kararı öncesinde bu bilgileri de değerlendirebilir.

İmplant üstü protezlerin garantisi implanttan farlı olarak değerlendirilmektedir. İmplant üstü protezlerde yaşanan sorunun tipine göre kısa ve orta vadeli garantiler verilebilmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi için bize danışabilirsiniz.

Bu konuda saptanmış tek bir prosedür yoktur. İlaç kullanımı  vakaya göre farklılık gösterir. Hastanın yaşı, kilosu, genel sağlık durumu, ilaç alerjisinin olup olmadığı, mide problemleri yaşayıp yaşamadığı gibi faktörler kullanılacak ilacın türünü ve dozajını doğrudan etkiler. Ayrıca basit bir implant cerrahisi ile ileri cerrahi teknikler gerektiren daha karmaşık bir implant cerrahisi uygulaması arasında da ilaç prosedürü bakımından oldukça farklılıklar vardır.

İmplant cerrahisi ile beraber diş hekiminin hastasına reçete ettiği ilaçlar çoğunlukla implant uygulanan bölgedeki dokuların ilk bir haftalık iyileşme döneminde enfeksiyon oluşumunu engellemek amacıyladır. Bu da genelde ağız yoluyla kullanılacak uygun bir antibiyotik tablet ve yine ağız yoluyla kullanılacak uygun bir antienflamatuar tablettir. Bunlara ilaveten antibakteriyel ağız gargarası hastaya reçete edilir. Ağrının azalması ya da geçmesi ile (sadece ağrı kesme için verilebilecek ilaçlar hariç) ilaçların bırakılmaması, ilaçların hekimin belirttiği şekilde kullanılması gereklidir. Hekimin belirttiği yan etkiler harcinde bir durum oluştuğu taktirde acil bir şekilde hekime danışılmalıdır. 

Vidalı diş tedavisinde ilaç tercihi yapılırken diş hekimi, her bakımdan hastasını değerlendirip karar verir. Diş hekimi aynı zamanda implant tedavisi sonrası ilaç kullanımı ile ilgili her türlü detayı hastasına anlatmalı ve yan etkileri konusunda uyarmalıdır. Hasta kullandığı diğer ilaçlar konusunda hekimi bilgilendirmeli, hekim ilaç yazımında bu durumu da göz önünde bulundurmalıdır.