Genel Anestezi İle İmplant Tedavisi

İmplant tedavisinde genel anestezi ile diş tedavisi yöntemiyle implant uygulaması yapılabilmekle birlikte gerekli ve zorunlu durumlar haricinde genel anesteziyi tercih etmiyoruz. Bunun temel nedenleri,

Genel anestezi, lokal anestesiye göre çok daha büyük komplikasyonların yaşanabileceği bir yöntemdir. Hem hasta hem de hekim açısından bu riski almaya değecek bir durum söz konusuysa genel anestezi tercih edilmelidir. Dental implant uygulamalarının büyük çoğunluğu kısa süreli operasyonlar olup lokal anestezi ile hasta hiçbir ağrı duymadan operasyonu atlatabilmektedir, sırf “ağrı duymaktan korkuyorum” ya da “çok irrite oluyorum, kan görmeye dayanamıyorum” gibi sıkıntılarla genel anesteziye yönlenmek doğru değildir. İmplant tedavisi son derece rutin ve yaygın olarak yapılan bir tedavidir. Bu konuda endişelerinizi implant tedavisi görmüş bir çok hastadan alacağınız yanıtlar sonunda giderebilirsiniz. Dişçiden korkan, yıllarca en ufak bir tedavi için bile klinik ortamına gelmeyen bir çok hasta bile bu süreci ağrısız/acısız atlattıklarını size belirtecektir. Tedavi sonrası yaşanabilecek kısa süreli ağrı ve acılar açısından ise genel anestezi ile cerrahi  işlemlerin yapılmış olmasının hiç bir ek avantajı yoktur.


Genel anestezi yöntemi ile implant (vidalı diş) uygulaması oldukça pahalı bir uygulamadır. Genel anestezi uygulamasının yapılabilmesi için, anestezi uzmanının (anesteziyolog) varlığı şarttır. Hastayı genel anesteziye sadece bu dalda uzmanlaşmış hekimler alıp uyutabilmektedirler. Ayrıca genel anestezi ünitesinin kurulumu için her türlü alet, aygıt, malzeme vs. temini şarttır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda genel anestezi yöntemi ile implant uygulamasının zaten pahalı bir tedavi şekli olan implant diş uygulamasını daha da pahalı hale getirdiği görülebilir.
İmplant tedavisi yetersiz kemik alanlarının bir takım ileri cerrahi teknik ve operasyonlarla implant uygulaması için yeterli kemik alanına dönüştürüldüğü zaman mümkün olabilmektedir.

Günümüz diş hekimliğinde artık bir çok vakada; sinüs lifting kemik genişletme operasyonları, kemik ve bağ dokusu transplantasyonları ve benzeri agumentasyon işlemleri ile implant yerleştirmeye uygun olmayan ağızlar ve dişsiz bölgeler yapay diş uygulanmasına elverişli hale getirilebilmektedir.

Kemik kalınlığınızın tespiti için panaromik röntgeninizi bize iletebilir yada merkezimizi ziyaret ederek röntgeninizi çektirebilirsiniz. 

Aynı seansta implant yerleştirebilmek için çekim bölgesinin gerekli koşulları sağlıyor olması gerekmektedir. Dişin kökünde yaygın bir enfeksiyon yoksa, kök ucundaki kronik lezyona/iltihaba bağlı geniş bir defekt alanı oluşmamışsa, dişe bağlı kemik yüzeylerinde çok ciddi tahribat yoksa yani çekim boşluğu hemen vidalı diş yerleştirilmesine uygun ise, dişin çekildiği seansta hemen implant uygulaması yapabiliyoruz. Biz buna immediat implant uygulaması diyoruz. İmmediat implant uygulaması süreyi kısaltmak ve ikinci bir kez uyuşturma ve ikinci bir kez cerrahi olmaması bakımından hastalara oldukça rahatlık sağlamaktadır. Diş çekiminden sonra ilgili bölgede güçlendirme yapılarak implant tedavi sürecine başlanır. Tedaavi süreci özel bir durumunuz yoksa standart implant tedavi sürecindeki gibidir. Bu bakımdan her geçen gün immediat implant uygulaması sayısı artmaktadır. Kliniğimizde bir çok vakada bu yöntem sorunsuz bir şekilde uygulanabilmektedir. 

Ancak bu işlem yukarıda saydığımız kriterler uygunsa yapılabilir. Bu da oldukça titiz davranmayı, vakayı çok iyi değerlendirmeyi, yeterli bilgi ve tecrübeyi gerektirir. Kriterlerin uygun olmadığı durumlarda dişi çeker çekmez implant uygulaması yapılırsa sonuç genelde sorunlu ve başarısız olur, geriye döndürmek bir o kadar zordur. Bu konuda daha net bilgi alabilmek ve size uygulanabilirliğini öğrenebilmek için rötngeninizin çekilmesi ve hekim muayenesi gereklidir. Daha fazla bilgi almak için implant tedavisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Immediate Implant Cerrahisinin Avantajları:

  • Çekim boşluğunun kemik ile dolması için gerekli sürenin atlanması
  • Cerrahi işlem sayısının azalması
  • Çekimin ardından yaşanabilecek yatay ve dikey rezebsiyonların önüne geçilerek yeterli boyutta implantın yerleştirilme şansının doğması
  • Bekleme süresi azalacağı için dişsiz geçecek süresinin azalması
  • Çekim soketlerinin iyileşme potansiyelleri nedeniyle implantın kemikle kaynaşma olasılılığının artabilmesi
  • Diş eti formunun korunabilmesi


Diş çekimi ile aynı seansta implant yerleştirme  dezavantajları:

  • Cerrahi çekim sonrası olası travma
  • İmplant ile çekim yapılan diş kökü bölgesi arasında hacimsel uyumsuzluk nedeniyle defekt oluşabilmesi
  • Yara iyileşme sürecinin biraz daha geç olması
  • Problem oluşması durumunda diş tedavisi sürecinin uzaması

Bu konuda saptanmış tek bir prosedür yoktur. İlaç kullanımı vakaya göre farklılık gösterir. Hastanın yaşı, kilosu, genel sağlık durumu, ilaç alerjisinin olup olmadığı, mide problemleri yaşayıp yaşamadığı gibi faktörler kullanılacak ilacın türünü ve dozajını doğrudan etkiler. Ayrıca basit bir implant cerrahisi ile ileri cerrahi teknikler gerektiren daha karmaşık bir implant cerrahisi uygulaması arasında da ilaç prosedürü bakımından oldukça farklılıklar vardır.

İmplant cerrahisi ile beraber diş hekiminin hastasına reçete ettiği ilaçlar çoğunlukla implant uygulanan bölgedeki dokuların ilk bir haftalık iyileşme döneminde enfeksiyon oluşumunu engellemek amacıyladır. Bu da genelde ağız yoluyla kullanılacak uygun bir antibiyotik tablet ve yine ağız yoluyla kullanılacak uygun bir antienflamatuar tablettir. Bunlara ilaveten antibakteriyel ağız gargarası hastaya reçete edilir. Ağrının azalması ya da geçmesi ile (sadece ağrı kesme için verilebilecek ilaçlar hariç) ilaçların bırakılmaması, ilaçların hekimin belirttiği şekilde kullanılması gereklidir. Hekimin belirttiği yan etkiler harcinde bir durum oluştuğu taktirde acil bir şekilde hekime danışılmalıdır. 

Vidalı diş tedavisinde ilaç tercihi yapılırken diş hekimi, her bakımdan hastasını değerlendirip karar verir. Diş hekimi aynı zamanda implant tedavisi sonrası ilaç kullanımı ile ilgili her türlü detayı hastasına anlatmalı ve yan etkileri konusunda uyarmalıdır. Hasta kullandığı diğer ilaçlar konusunda hekimi bilgilendirmeli, hekim ilaç yazımında bu durumu da göz önünde bulundurmalıdır.