İmplant Ömrü Ne Kadardır?

İmplant ömrü ne kadardır ?

İmplantın ağızda 30-40 yıl kadar hatta bir ömür boyu sorunsuz kalabildiği gözlenmiştir. Dolayısıyla bazı dental implant üreticileri implantları belirli koşullar altında ömür boyu garantiyle pazarlamaya başlamıştır. Ancak günümüzde vidalı dişlerin sağlıklı bir şekilde ağızda kalma süresi farklı nedenlerden dolayı daha kısa olabilmektedir. İmplant ömrü ne kadar sorusu bir çok etkene bağlıdır. Kişinin genel sağlığı ve daha önemlisi ağız ve diş sağlığı süreyi doğrudan etkilemektedir. Düzenli bir şekilde ağız bakımını yapan ve bakım aşamasında gerekli yöntemleri doğru şekilde kullanan bireylerde süre çok daha uzun olabilmektedir. Diş fırçasının yanısıra, diş ipi ve ağız duşu kullanımı ağız ve diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Sigara ve alkol kullanımı süreyi olumsuz etkileyen faktörlerdedir. Diş etki rahatsızlıkları ve kemik kalitesine etki eden diğer rahatsızlıklar implant ömrünü önemli ölçüde azaltabilmektedir. İmplant tedavisinin iyi bir planlama ile doğru şekilde yapılması implant ömrünü arttıran en önemli nedenlerdendir. Başarılı implant tedavisi açısından tek kıstas implantın gerekli bekleme süresi sonunda kemikle kaynaşmasının sağlanılması değil, aynı zamanda implant yapılan bölgede eksik planlama nedeniyle çıkabilecek orta ve uzun vadeli sorunların önüne geçilebilmesidir.

İmplant ömrünü nasıl uzatırız?

İmplant ömrünü uzatmak için, hastanın yıllık hekim kontrollerini aksatmaması gereklidir. Dişlerde, diş etlerinde ve kemik yüzeyinde oluşabilecek sorunların/hastalıkların, erken teşhis ve tedavisi implantın sağlıklı bir şekilde uzun yıllar ağızda kalmasını sağlayabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken başka bir nokta implant ömrü ile implant üzerine yapılan protezin ömrünün birbirinden farklı olabileceğidir. İmplantta bir sorun olmasa dahi implant üzerine yapılmış protezlerde bir sorun oluşabilir ve protezin tamiri ya da yenilenmesi gerekebilir. Protez ve implant bir birleri ile etkileşimde iki parça olmakla birlikte bir birilerinden bağımsızdır. İmplantın sağlam olduğu bir ağızda implant üstü protez sorunsuz bir şekilde tamir edilebilir ya da değiştirilebilir.