İmplant Tedavisi Avantaj ve Dezavantajları

İMPLANT AĞIRLIK HİSSİ YAPAR MI?

implantlar titanyumdan elde edilirler ve belirli ağırlıkları vardır. Ancak çene kemiği içine yerleştirilen vidalı dişler ağırlık hissine neden olmazlar.

İMPLANT KANSER YAPAR MI?

Yüz yıla yakın bir zamandır kullanılan ve başarıyla uygulanan dental implantlar ile kanser arasında bu güne kadar tıbbi açıdan hiçbir bağlantı kurulamamıştır. Tıbbi literatürde vidalı dişin kanser yapma riski ile ilgili hiçbir bulgu yoktur.

 

 İmplant altyapılı protezler diğer protezlere göre çok daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlarlar.

 Estetik ve dayanıklılık bakımından oldukça üstündürler.

 Sizi hareketli protez kullanma zorunluluğundan ve zorluğundan kurtarır,  hareketli protez kullanan kişilerin özgüvenini geri kazanmasına yardımcı olur.

 Çene kemiği erimeleri implant sayesinde azalır.

 Dogal dişlerin aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırır.

 Dişeti ve kemiği desteklediği için köprü protezlere oranla daha doğal ve estetik sonuç verir. İmplant sayesinde Daha sağlıklı ve dengeli beslenme sağlanır.

 En büyük dezavantajı yanlış ve yetersiz uygulamalar sonucu ortaya çıkabilecek komplikasyonlardır. Enfeksiyonlar hem implantın hem de etrafındaki sağlıklı kemik dokusunun kaybedilmesiyle sonuçlanabilir

 Doğru planlamanın yapılmayışı başarılı geçecek bir cerrahi işlemler sonunda dahi estetik problemler yaratabilir.

 İmplant, köprü protezlere göre daha maliyetlidir, ancak birkaç sene öncesine göre maliyetleri makul düzeylere düşmüştür.

 İmplantın yerleştirilmesinden sonra iplant kemikle kaynaşana kadar hasta ağız ve diş sağlığına ekstra özen göstermeli, sigara kullanmamalı ya da sigara kullanımını minimuma indirmelidir.

 Cerrahi uygulamadan sonra bazı zorlu vakalarda bir takım ağrılar, şişlikler, morarmalar olabilmektedir. Ancak hepsi zamanla geçecek sıkıntılardır.

 Kullanılan malzeme ve materyallerin yeterli kalitede ve hijyende olmaması riski arttırır.

 

İmplant tedavisinde implant markasından daha belirliyeci olan hijyenik koşullarda, doğru planlama ve başarılı bir tedavidir. Tedavi öncesinde iyi araştırma yapılması, implant tedavi süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olunması hasta açısından en tavsiye edilen yoldur. Başarılı bir tedavi sonrası ise görev tamamen hastadadır. Önerilen şekilde yapılacak oral hijyen belirtilen risklerin önemli ölçüde ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

 Klasik köprü protezlerde tek bir diş boşluğunu tamamlamak için en az iki dişi aşındırmaya ihtiyaç duyarız. Oysa vidalı diş sayesinde bu dişler aşındırılmaktan kurtulmuş olur.

 Tek diş kayıplarında ilgili bölgeye yapılacak implant üstü protez klasik proteze göre daha iyi estetik sonuç verebilir.

 Yan yana çoklu diş kaybının olduğu protezlerde protezin dayanak noktalarına uzaklık arttıkça protezin dayanıklılığı azalmaktadır. Bu durumlarda araya yapılacak implant ya da implantlar protezin sağlamlığını arttıracaktır.

 Köprü protezlerde her ne kadar kaybedilen diş boşlukları tamamlanmış olsa da, kayıp yaşanan bölgede kemik rezorpsiyonu(kemik erimesi) devam eder. Oysa vidalı diş uygulaması ile bu bölgeye doğrudan  kuvvet gelir dolayısıyla kemik erimeleri durdurulmuş olur. İmplant diş kökünü taklit etmektedir.

 Tümden dişsiz ağızlarda kullanılan hareketli protezler (damak) fonksiyonel açıdan yeterli konforu sağlamamaktadır. Tümden dişsiz çenelerde implant tedavisi sonrası sabit protez ya da hareketli protez kullanımı bu konforu yeniden sağlayacaktır.

 Tümden dişsiz çenelerde yapılan damak protez estetik açıdan yeterli düzeyde değildir. İmplant üstü sabit ya da hareketli protez damak protezlere göre estetik açıdan daha avantajlıdır.

 Damak protezlerde damak kısmındaki hissisleşme tat, ısı ve sıcaklık hislerini engeller. Damaksız bir implant üstü protez yapımı hastanın damak bölgesinde soğuk, sıcak ve tat duyularını fonksiyonel kılar.

 İmplant üstü sabit ve hareketli protezlerin damak protezlere göre tutuculuğu daha yüksektir. İmplant üstü hareketli protezin örneğin gece yatmadan ağızdan çıkartılması gibi gereklilikler yoktur.

 Arka diş eksikliklerinde arka bölgede klasik köprü protez için destek diş kalmadığı için klasik protez yapılamamakta ya da ideal fonksiyonaliteyi sağlayamayan kanatlı protez yapılabilmektedir. İmplant ile protezin desteklenmesi hem fonksiyonalite açısından hem de estetik açıdan klasik protezlere göre daha avantajlı bir durum sağlar.