İmplant Tedavisinde Ağrı?

İmplant Tedavisi Sırasında Ağrı

İmplant yapılacak bölge yeterince hissizleştirilmişse-uyuşturulmuşsa yapay diş tedavisi sırasında herhagi bir ağrı hissedilmesi söz konusu değildir, hatta kişiler çoğu zaman implantın yerleştirildiğini dahi fark etmezler. Yapay diş yerleştirilecek bölgenin hissizleştirilmesi, diş hekimi için çok rutin bir işlemdir. Vidalı diş bölgesinin hissizleştirilmesinin yöntemsel olarak, diş çekimi veya dolgu yapımı için uygulanan lokal uyuşturmadan bir farkı yoktur. Tüm tedavilerde implant dahil benzer lokal anesteziler ve benzer uyuşturma teknikleri söz konusudur. Son yıllarda kimi kliniklerde kullanılmaya başlanılan elektronik iğneler sayesinde anestezi maddesi ağrı eşiğini aşmayacak şekilde elektronik kontrol sistemleri aracılığı ile verilmekte dolayısıyla anestezi için yapılan iğne aşamasında bile acı hissedilmeyebilmektedir. Kemik güçlendirme, sinüs lifting gibi implant tedavi sürecinin bir parçası olabilen diğer tedavilerde de lokal anestezi sonrası acı hissedilmez.

Lokal anestezi sonrası herhangi bir acı hissediyorsanız hekiminize hemen bu durumu belirtmelisiniz. Her insanın bünyesi bir birinden farklıdır. Dolayısıyla lokal anestesinin etkisi ve süresi de bünyeden bünyeye değişmektedir. Eğer bir ağrı hissediyorsanız lokal anestesi ilgili bölgeye yeniden uygulanabilir. implant istanbul fiyat, Uzun tedavilerde lokal anestezi etkisi zamanla azalabilmektedir. Hekim bu durumu genel olarak kontrol eder. Ancak bu durum kişiden kişiye farklılık gösterdiği için her hangi bir ağrı hissetmeye başlamanız durumunda hekime bilgilendirmelisiniz. Çenenize bir vida biçiminde bir ya da birden fazla implantın yerleştirilmesi sizi ürkütüyor olabilir. Ama bu konuda kesinlikle rahat olabilirsiniz. Bir çok kişi implant tedavisi olmakta ve ameliyat sürecini ağrısız bir şekilde tamamlamaktadır. Şüpheniz varsa implant tedavisi gören hastalarla görüşmeniz sizi rahatlatacaktır.

İmplant tedavisi cerrahi bir tedavidir. Cerrahi tedavi yapılan bölgelerdeki doku ve sinilerlerde kısa bir süre içinde iyileşecek zedelenmeler olacaktır. Dolayısıyla tedavi sonrasında acı/ağrı bir çok hasta için kaçınılmazdır. Ancak bu acı dayanılmaz bir acı değildir ve ağrı kesici kullanımı ile büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. Tedavi sonrasında yaşanacak ağrı ve acılarınız yaklaşık bir hafta içerisinde azalarak ortadan kalkacaktır. Eğer daha önce cerrahi bir diş çekimi (örneğin gömük yirmi yaş diş) yaşadıysanız ağrı açısından sürecin farklı olmadığını göreceksiniz.

Eğer ikna olmadıysanız, implant tedavisi yapılan bir kliniği ziyaret edip, koşullar uygunsa gerekli kişilerden izin alarak cerrahi sürecin bir bölümünü seyredebilir ya da implant tedavisi gören hastalarla tedavi sonrası konuşabilirsiniz.

 

 

İmplant Tedavisi Sonrası Ağrı, Morluk ve Şişlikler

İmplant yerleştirmesi sonrasında bir çok hastamız aynı gece bir ağrı kesici kullandıklarını ertesi gün buna dahi ihtiyaç duymadıklarını bize iletmektedirler. Çekilen ağrının büyüklüğü diş çekimi sonrası yaşanan ağrıdan pek farkı yoktur. Ancak yine de şunu söylemek gerekir ki implant, implant diş tedavisi, vidalı diş uygulaması nihayetinde cerrahi bir işlemdir ve ameliyat yapılan sahada işlem sonrası 1-2 günlük bir takım ağrıların yaşanması, hafif şişliklerin olması normal bir durumdur.

İmplant sonrası oluşan rahatsızlıklar herkeste aynı değildir, vücut savunması ve reaksiyonu kişiden kişiye değişebilmektedir. Dolayısıyla bazı kişiler biraz daha fazla ağrı hissederken bazı kişiler kısa bir süre sonra ağrı kesici bile kullanmaya gerek duymazlar. 

İşlem sonrası oluşacak rahatsızlığın büyüklüğü, genel olarak implant ameliyatının süresinin uzunluğu ve işlemin karmaşıklığı ile doğru orantılıdır. Çünkü bazı implant, vidalı dişuygulamalarında ekstra kemik agumentasyonları gerekebilmekte, ameliyat alanı geniş tutulabilmektedir, buna bağlı olarak daha fazla travma alanı oluşmakta ve operasyon süresi uzamaktadır. Açık sinüs lifting cerrahi işlemlerinin yapıldığı vakalarda yine aynı durum geçerlidir. Bu tür implant operasyonları sonrası daha fazla ağrı ve şişlik rahatsızlığının olması doğaldır. Ağrı kesici kullanı ile bu ağrı önemli ölçüde baskılanır. Şişlik ve morluk ise yaklaşık bir haftalık süre içerisinde sönümlenerek ortadan kalkar. İleri cerrahi uygulanmayan standart implant vakalarının önemli bir bölümünde şişlik ve morluk yaşanmayabilir. 

Operasyonu yapacak diş hekimi operasyonun büyüklüğü ve karmaşıklığı paralelinde hastasını işlem sonrası oluşabilecek rahatsızlıklar konusunda yeterince bilgilendirmelidir. Hasta özellikle implant tedavisinden sonraki bir kaç hafta içerisinde çok dikkatli olmalı hekimin yönlendirmelerini harfiyen uygulamalıdır. Bu dönem içersinde özellikle sigara kullanımından kaçınılmalı ve hekim bir diyet verdiyse bu yönde hareket edilmelidir. Hekimin belirtiği noktaların haricinde bir durum ortaya çıkarsa en kısa sürede hekim ile iletişime geçilmelidir. 

Daha fazla bilgi için İMPLANT menüsünden  implant tedavisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.