Kaç İmplant Gerekli

Tümden dişsiz ağızda:

20 yaş dişlerini hariç tuttuğumuz taktirde tamamen sağlıklı bir ağızda 28 adet sağlıklı diş bulunmaktadır. Ancak tüm eksik dişler için implant gerekli değildir. Tümden dişsiz ağızlarda sabit protez planlanırken alt çeneyi ayrı, üst çeneyi ayrı düşünürüz. Üst çene kemiğimiz alt çenemize göre daha yumuşak ve süngersi (spingios) yapıdadır. Implant ile üst çene kemiği kaynaştığında alt çene kemiği ile olduğu kadar çok dirençli bir yapı ortaya çıkmaz. Dolayısıyla üst çenede her zaman daha fazla implanta ihtiyaç duyarız.

Tümden dişsiz ağızlarda sabit protez yapmak için üst çenede 7-10 implant a ihtiyaç duyarız. Alt çenede ise 5-7 arası implant istediğimiz direnci ve taşıma kapasitesini bize fazlasıyla sağlar. Birçok vakada üst çeneye 8 alt çeneye 6 implant uygulanmaktadır. Implant  üzerine ağız büyüklüğü ve çene yapısına göre tüm çene implant için genelde 26 ila 28 adet dişten oluşan protez yapılır.

İmplant sayılarındaki farklılık, kişinin kemik durumuna göre değişir. Kemik uzunluğu, genişliği, kemik kalitesi, sinüs sarkıklığı ve benzeri etmenler implant sayısını tüm çene implant tedavisinde arttırır veya azaltır.

Çene kemiğinin yeterli kalitede olmadığı bazı durumlarda tümden dişsizlik tedavisinde alt çene için “all on four” denilen sistemle bu sisteme özel 4 implant açılı olarak yerleştirilerek üzerine sabit protez ve kaplamalar yapılabilir. Yine  çene kemiği kalitesinin yetersiz olduğu bazı durumlarda tümden dişsiz çenelerde iki implant yerleştirilerek barlı hibrit hareketli protez uygulaması yapılabilir. Yeni teknolojiler sayesinde daha önce implant uygulanamayan bir çok vakaya başarıyla implant uygulanabilmektedir. Bu konuda bize danışabilirsiniz.

Tümden dişsiz bir ağıza sabit protez için, net olarak kaç implant yapılacağı çekilecek panaromik  röntgen ve detaylı bir muayene sonrasında netleştirilebilir.  Planlama için yeterli veri elde edilemediği durumlarda Tomogrofi çekimi sonrası planlama yapılabilir. Daha fazla bilgi için bizi arayabilir ya da muayene için randevu alabilirsiniz.

Bölgesel dişsizlik:

Bölgesel dişsizliklerde ilgili bölgeye kaç diş yapılması gerektiği vakadan vakaya değişmektedir. Çene kemik yapınızın durumu ve sağlıklı dişlerinizin konumu implant sayısını ve konumlarını belirleyen temel faktörlerdendir. Yine talep edilen protez türü sayı ve yapılacak implantların konumunu etkileyebilir. Örnek olarak bölgesel olarak 4 dişin eksik olduğu bölgeye üç implant yapılabileceği gibi iki implant da yeterli olabilir. Çekilecek bir röntgen ve muayeneden sonra implant sayıları ve konumları sağlıklı bir şekilde belirlenebilir.

Üst çene ve alt çenede komple dişsizlik durumlarında tüm ağız dişsizlikte yazanlar geçerlidir.

Tek diş eksikliği: Sadece bir dişin olmadığı bölgelerde ise komşu dişleri aşındırarak üçlü köprü yapmak yerine söz konusu bölgeye bir implant yerleştirmek genelde en uygun çözümdür. Yeterli kemik kalitesinin olmadığı durumlarda gerekli güçlendirme yapılarak uygulama tamamlanabilir. Diş boşluğunun olduğu bölgelerde yıllar geçtikçe komşu dişler bu bölgeye kayarak diş boşluğunu daraltabilir ve bu durumda vidalı dişi bu bölgeye uygulayabilmek mümkün olmayabilir. Diş kaybı oluştuktan kısa süre sonra bu yönteme başvurmak hem bu riski azaltır hem de dişsiz bölgede kemik kaybını önemli ölçüde engeller.