Şeker Hastalığında İmplant Tedavisi

Şeker Hastalığında İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi şeker hastası olan kişilerde hastalık hekim kontrolü altındaysa, hasta ilaçlarını düzenli kullanıyorsa, kısacası kan şeker düzeyi belirli sınırlarda tutularak kontrol altına alınmışsa implant uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Yine de şeker hastalarını vidalı diş uygulanması riskli olan hasta gurupları içinde değerlendirmekteyiz. Bu yüzden implant uygulanması öncesi ve sonrasıyla her bakımdan bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor ki çok uzun yıllar boyunca sağlıklı vidalı dişlerden söz edebilelim. Kontrol altında olmayan şeker (diyabet) hastalarında implant tedavisi riskli grup içerisindedir.  Diyabet hastalarında doku iyileşmesi yavaş ve enfeksyion riski daha yüksek olmaktadır.

şeker düzeyi kontrol altında

Kandaki şeker düzeyi kontrol altında olan hastalara implant yapılabilmektedir. Şeker hastalarında cerrahi operasyon alanı mümkün olduğunca küçük tutulur. İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra şeker hastaları için ağız hijyenini sağlamak çok önemlidir. Diyabet hastaları periyodik diş hekimi kontrollerini aksatmamalıdır

Bu kriterin en önemlisini yani kan şeker düzeyinin kontrol altında tutulması gerektiğini söylemiştik, bunun haricinde şeker hastası olan bireyler ağız hijyenlerini de çok üst düzeyde tutmalı ve periyodik diş hekimi kontrollerini hiç aksatmamalıdırlar.

Özet olarak size tavsiyemiz tedavi öncesinde mutlaka diyabet konusunda uzman doktorunuza muayene olmanız, gerekli testleri yaptırmanız ve onayı doğrultusunda sonuçlarınızla birlikte diş hekimine gitmenizdir. Bir çok klinikte başarıyla diyabet hastalarına tedavi uygulanmaktadır. Önemli olan hekimlerinizin direktifleri doğrultusunda hareket etmeniz ve tedavi olduğunuz taktirde ağız ve diş bakımınıza özen göstermenizdir.