FIYAT VE BILGI DANIŞMA: FORM, EPOSTA, TELEFON

Fiyat ve Bilgi Danışma
estetik diş ve diş beyazlatma öncesi dikkat edilmesi gereken

Yeni protezler, estetik diş ve diş beyazlatma öncesi dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi doğru diş rengi seçimidir. Doğal diş rengi kişiden kişiye değişmektir ve her hangi bir renk tonunun en doğal diş rengi olduğu söylenemez.  Ayrıca kişilerin ağızdaki doğal dişlerinin renkleri bile birbirinden farklıdır. Örneğin öndeki 4 kesici diş, köpek dişlerinden en az bir ton açıktır. Küçük azı ve büyük azılar kaninler kadar sarımsı değildir.

Alt dişler üst dişlere göre genelde yarım tona yakın koyu olabilmektedir. Ayrıca dişin kendisi de tek bir renkten oluşmaz. Dişin diş etine yakın kısımda renkler biraz daha sarımsıdır ve uçlara doğru renk daha açık tonlardadır. Diş paletlerindeki renkler  3 temel komponentden oluşur. Bunlar, rengin açıklık ve koyuluğu, yoğunluğu ve tonudur. Bir çok firma doğal diş renklerini gösteren farklı sıkalalar çıkartmıştır. Bunlardan en yaygın kullanılanlardan biri aşağıda yer alan Vita Classic sıkalasıdır. Aşağıda gösterilen renk tonları en fazla karşılaşılan doğal diş renk tonlarıdır. Palette gösterilen A renk tonları, kırmızı ve kahverengi tonlarını içerir. B renk tonları, kırmızı ve sarı renk tonlarını içerir. C renk tonları, gri renk tonlarını içerir. D renk tonları, kırmızı ve gri renk tonlarını içerir. Ayrıca bu renk tonları arası farklı değerlerde yüzlerce ara renk tonu seçeneği vardır. Ağız ve diş bakımının yeterli ve doğru bir şekilde yapılmaması, çok fazla çay, kahve, sigara, vb. diş rengini değiştiren şeylerin tüketilmesi dişlerimizin rengini zamanla doğal renginden uzaklaştırır. Ayrıca yaşla birlikte de diş rengi sararmaktadır.

Doğal Dişlerle Uyumlu Renk Tonu Nasıl Seçilmeli

Görünen dişlerinizin tamamı estetik diş kaplamaları yapılmayacaksa yani görünen dişlerinizin bir kısmına kaplama yapılacaksa, yapılacak dişlerin renginin doğal diş renklerinize uyumu son derece önemlidir. Diş renk seçimi öncesi diş yüzeylerinde ciddi ve kolayca geçebilecek lekelenmeler varsa onlar temizlenmelidir. Ancak özellikle diş temizleme ya da diş beyazlatma işleminden sonra diş rengi seçimi risklidir. Temizleme ve beyazlatma işlemeleri geçici çözümlerdir ve belirli periyotlarla tekrarlanmadıkları sürece diş rengi koyulaşacaktır. Yapılmış porselen dişlerde koyulaşma daha az olacağı için doğal dişlerle porselen dişler arasında renk uyumsuzluğu yaşanabilecektir. Renk seçimi öncesi hekimin sizin iyi bir diş fırçası ile temizleyebileceğiniz kadar dişleri temizleyerek renk alması riski düşürecektir. İkinci bir metod çenenin bir yarısını temizleyerek iki taraf arasındaki renk tonu farkı tespit edilerek renk seçimine gidilebilir.

 

Renk alma işleminde en önemli unsurlardan birisi işlemin doğal gün ışığında ve aydınlık bir havada yapılmasıdır. Bina aydınlatmaları altına alınacak ölçümler yanılsamalara yol açabilecektir. Bu riski ortadan kaldırmak için doğal gün ışığını taklit eden özel lambalar üretilmiştir. Ancak bu tür aletler kullanıldığında ya da doğal ışık ortamında bile renk seçiminin riskleri vardir.

Bu riskler,

  •   Doğal ışıkta ideal ortamın yaratılması zordur ve sübjektiftir.

  •   Göz yanılsamaları görülebilir.

  •   Hekim ve hastanın renk tonu algıları birbirinden farklı olabilir.

Bu tür riskleri ortadan kaldırmak için geliştirilmiş özel elektronik diş renk ölçüm cihazları mevcuttur. Bu cihazlarla her seferinde, ideal gün ışığına gerek duyulmadan ve göz yanılsamaları ortadan kaldırılarak ideal ölçümler yapılabilmektedir. Hekim cihazla hastanın dişlerini taramakta, renk tonu, yoğunluk, açıklık/koyuluk, şeffaflık gibi faktörleri analiz ederek hasta için uygun bir renk tavsiye etmektedir. Bilgisayar analizi sonucu çıkan renk, göz ile analiz ile sınanır ve hasta beklentileri de değerlendirilerek renk seçimi yapılır. Bu ölçüm sayesinde sıkalalarla sınırlı kalınmamaktadır. Bazı durumlarda sıkaladaki renklerin hastanın dişiyle uyumsuz olduğunu ve belirli renkler arasında karışım yaparak hastaya en uygun rengin sağlanması konusunda yol gösterici olur. Kliniğimizde kullanılan Sepectroshape elektronik diş renk analiz cihazına yönelik bir videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

mümkündür.

Görünürdeki dişlerin tümünün estetik kaplama yapılması durumunda doğal diş rengiyle uyum gerekli olmadığı için hastanın estetik beklentileri çok önemlidir. Kişiden kişiye estetik algıları büyük farklılıklar göstermektedir.

Bu tür durumlarda kişi doğal sıkaladaki renklerden daha iddaalı beyaza yakın renkler talep edebilmektedir. Bu beklentiler nedeniyle diş porselen firmaları özel renk sıkalaları üretmiştir. (bleach, omega,vb.) Bu tip sıkalalardaki renkler diğer sıkalalardaki renklerden daha açıktır.

Önemli olan kendinize yakışan ve estetik beklentilerinize uygun rengi belirleyebilmenizdir. Ancak hoşunuza giden bir renk daha sonra ağzınızda güzel gözükmeyebilir. Dolayısıyla renk seçimi öncesi bu konuda iyice düşünmenizi hatta renk seçim seansına zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızı getirmenizi tavsiye ederiz. Yapılan porselen dişler cila aşamasında koyulaştırılabilmekle ya da rengi çok hafif açılabilmektedir. Ancak belirli düzeyin üzerinde rengi açıklaştırmak üretim aşmasından sonra mümkün olmamaktadır.

Yapılan seramik dişlerin, beslenme, ağız ve diş bakımına bağlı olarak zamanla üzerini ince bir tabaka kaplayabilmekte ve diş rengi yaklaşık yarım ton koyulaşabilmektedir. Porselen dişin rengi yapısal olarak hep aynı kalır.

Dental estetikte sadece lamine, zirkonyum kaplama, e-max, onlay ve beyazlatma gibi seçenekler arasından tercih yapmak yeterli değildir. Dişlerinizin morfolojik yapı, diş rengi ve formlarının uyumları, şeffaflığı, doğallık efektleri gibi morfolojik, teknik ve estetik detaylarının değerlendirilip uygulanması dişlerin doğal ve estetik görünümünü direkt olarak etkiler.

Estetik tedavilerde başarıyı arttıran faktörlerden biri hasta ve hekim arasındaki iletişimin ileri düzeyde olması, hastanın beklentilerini somut ve net bir şekilde ifade edebilmesidir. Hekime taleplerinizi somut olarak anlatın, mümkünse fotoğraflardan yararlanın. Estetik tedavilerde en büyük sorun hekim ve hasta iletşimindeki yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Estetik tedaviler hakkında alanında yetişmiş, bilgili personellerimizle iletişime geçebilir, süreçler hakkında detaylı ve gerçekçi bilgiler alabilirsiniz