CITYDENT'DE ZIRKONYUM ALTYAPILI SERAMIK DİŞLER:

Kaplamalar kendi dental laboratuvarımızda tasarlanıp üretilir. Bu sayede dişlerin tasarımından kullanılan malzemenin kalitesine kadar her detayı kontrol altındadır.

Şeffaf süreç yönetimi sayesinde ölçü alımından dişlerin tasarlanması ve üretilmesine kadar her aşamada en güncel teknolojinin kullanıldığından emin olun.

Takip edilen, açık, detaylı ve yazılı olarak paylaşılan garanti programımız ile yıllar boyunca kendinizi güvende hissedin.

Tüm alanlardaki deneyimli ve uzman ekibimize ulaşıp tüm sorularınıza doğru, açık, anlaşılır, gerçekçi ve hızlı cevaplar alın.

Zirkonyum diş fiyatları hakkında araştırma yaparken, diş hekiminin yanısıra, kullanılan zirkonyum ve seramik tozlarının markası, yapılan laboratuvar, vb. konularında da bilgi almayı ihmal etmeyin.

ZIRKONYUM ALTYAPILI PORSELEN KAPLAMA:

Zirkonyum, seramik (porselen) kaplamalarda kullanılan bir alt yapı materyalidir. Doğal dişe yakın renkte, şeffaflıkta ve sağlamlıkta bir materyal olduğu için diş kaplamalarında hem estetik hem de dayanıklılığı bir arada sunan gelişmiş bir materyaldir. Deneyim, bilgi, özen ve teknolojinin harmanlanmasıyla zirkonyumla estetik olduğu kadar fonksiyonel olarak da çok başarılı protezlerin sağlaması mümkündür.

ZİRKONYUM DİŞ TEDAVİ SÜRESİ

 

6 üye dişe kadar  5 iş günü
7 üye ve üzeri diş 7 iş günü

 

 

 

Bu süreler, hastaların başka bir tedaviye ihtiyacı olamadığı varsayılarak hesaplanmıştır. Bu sürelere 1 ya da 2 gün eklemenizi tavsiye ederiz. Proteziniz tamamlandıktan sonra en az bir ya da iki gün geçici yapıştırıcı ile dişlerinizi test etmenizi  gerekli durumlarda hemen müdahale yapabilmemiz şansı verecektir. Çalışma günlerine pazar dahil değildir.

 Kadın zirkonyum diş modelleri ve erkek zirkonyum diş modelleri farklı mıdır? Diş modeli seçimi, estetik gülüş tasarımının çok önemli bir parçasıdır. Estetik diş hekimliğinde önceden belirli isimlendirilmiş belirli diş modellerinden hastaya en uygun modeli seçip uygulamak mümkündür. Bu noktada hasta yüz profilinden ark tipine kadar detaylı muayene yapılır, sonrasında hastanın beklentisi ve isteği de dinlenerek karar verilir. Seçilen model üzerinde dijital ve laboratuvar ortamında revizyon ve illüzyonlar yapmak da mümkündür. Erkeklerde genelde tercihen köşeli ve agresif formlar seçilirken kadınlarda daha yumuşak ve oval formlar tercih edilir.

Gülme hattındaki dişlerin tamamının restore edileceği durumlarda hastanın ten rengi de göz önünde bulunduruldu ise renk seçimi özgürce yapılabilir. Gülme hattındaki dişlerin tamamını içermeyen sınırlı diş restorasyonlarında ise doğal dişlere en yakın rengi seçmek önemlidir. Bu seçim, mümkünse doğal gün ışığı altında ya da gün ışığını taklit eden bir ışık altında yapılmalıdır. Bunun için renk, ton ve doygunluk açısından çeşitlendirilmiş, doğal dişe yakın renklerin bulunduğu skalalar kullanılır.

Zirkonyum dişlerin rengini sonradan değiştirmek maalesef mümkün değildir, bunun için restorasyonun yenilenmesi gerekmektedir. Hasta ile birlikte seçilen rengi görmek ve gerek duyulursa revize etmek ise süreçteki provalarda mümkündür.

Renk seçimi kadar, şeffaflık ve diş üzerindeki efektler de büyük önem taşımaktadır. Doğal dişler alacalı bir görüntüye sahiptir. Genellikle dişetine yakın kısımlar daha koyu, diş uçları şeffaftır. Diş üzerindeki renk geçişleri ve efektlerin doğru şekilde işlenebilmesi ve doğal dişi taklit edebilmesi için hekim, hasta, teknisyen üçlüsünün detaylı bir değerlendirmede bulunması elzemdir. Laboratuvar ortamında istenen renkte bloktan kazınan zirkonyum üzerine seramist tarafından işlenen seramik materyaline gerekli efektler ve şeffaflık vermek mümkündür.

Tedavi süresi boyunca estetik ve fonksiyonel kayıp oluşturmamak için dişlerin hazırlandığı ilk randevudan hemen sonra geçici dişler uygulanır. Klinikte oldukça kısa sürede hazırladığımız, hastanın kendi diş formlarının aynısı olan geçici protezlerin yanı sıra laboratuvar ortamında da geçici diş üretilebilmektedir.

Halk arasında tavşan diş olarak bilinen ve ağırlıklı olarak kadın hastaların tercih ettiği bu modelde “santraller” olarak ifade ettiğimiz ön iki kesici diş, diğer dişlere oranla biraz daha uzun yapılır. İdeal sınırlarda yapılırsa oldukça tatlı durabilir :)

Protetik restorasyonlara ömür biçmek çok doğru değil. Teorik olarak 5 yıldan sonra ortaya çıkan değiştirilme endikasyonunu problem yaşamadan uzun yıllar ötelemek iyi bir ağız hijyeni ile mümkündür.

Zirkonyumlar pürüzsüz, cilalı yapısı gereği doğal dişlere oranla daha az renklenir. Çay, sigara, kahve gibi alışkanlıklar (özellikle yoğun ise) ve yetersiz ağız hijyeni zamanla zirkonyumların renginin koyulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle dışsal renklenmeye neden olan faktörler olabildiğince azaltılmalı ve iyi bir ağız hijyeni sağlanmalıdır.

İkisi de uygulanabilir. Karar noktasında hastanın estetik beklentisi, implantın uygulandığı bölge, varsa boşluk sahanın uzunluğu gibi faktörler seçimi etkileyebilir.

Aşırı madde kaybına uğramış ve/ya kanal tedavisi görmüş dişler, çiğneme kuvvetlerine bağlı olarak zamanla biriken stres nedeniyle kırılabilir. Bu durumun önüne geçmek için uzun vadede fonksiyonu ve estetiği sağlama amaçlı zirkonyum uygulanabilir. Bunun yanında içsel ya da dışsal renklenmiş dişler, diş form bozuklukları, bazı konjenital anomalilerde de zirkonyum uygulanabilir.

Zirkonyum oldukça güçlü bir materyal olmasının yanında, ağızda uzun boşlukların olduğu kuron-köprü restorasyonlarında kırılma riski düşünülerek metal destekli porselen tercih edilebilir.

Hayır, oldukça bio-uyumlu bir materyaldir. Ancak kullanılan zirkonyumun sağlık alanı için üretilmiş ve biomedikal sertifaya sahip olduğundan emin olmalısınız. Sanayi için üretilmiş zirkonyumlar konusunda dikkatli olunmalıdır. 

Özellikle anterior bölgede, diş eksikliği de yoksa hem estetik hem fonksiyonel açıdan tek tek yapmakta fayda var. Daha çok posterior bölgede, boşlukların olduğu bölgelerde ya da tutucu yüzey alanına ihtiyaç duyduğumuz durumlarda bitişik yapmak gerekebilir.

Panaromik ve periapikal röntgenler çekilmesi ve tedavi planlaması

Gerekli durumlarda dolgu, kanal tedavisi ve diş eti tedavisi

Dişlerin aşındırılarak hazırlanması ve aynı seans kompozit geçici kaplamaların yapılması

Ölçünün alınması ve laboratuvar aşamaları; zirkon altyapı ve diş porselen hazırlama

Porselen diş provası, protezin ağızda uyumlanması ve yapıştırılması

Gelişimini tamamlamış herkese diş hekimliğinde sabit protez (tek kaplama, köprü) gereken hemen her vakada uygulanabilir. Zirkonyum kaplamalara en sık başvurulan durumlar şöyle özetlenebilir:

 • Estetik düzeltme gerekli vakalarda altyapısız kaplamaların kalıcı olmayacağı düşünülüyorsa,
 • Estetik müdahale istenen bölgede eksik diş ya da dişler olması durumunda,
 • Doğal diş dokusundan büyük hacimli parçalar eksildiğinde dişi tamamlamak ve korumak için.
 • Eksik dişi olan hastalarda implant yapılamıyorsa eksik dişin sağ ve solundaki dişler küçültülerek eksik dişin köprü ile tamamlanması için,
 • İmplant tedavisinin ikinci aşamasında sabit kalıcı fonksiyonel dişlerin elde edilmesinde 


Yalnızca bazı ters ve çok yüksek kuvvetlerin geldiği arka gruptaki uzun köprülerde, metal altyapılı kaplamalar zirkona göre tercih edilebilir. 

 

Avantajları:
 • Diş etleri zamanla çekildiğinde diş eti seviyesinde gri renkleşmeye neden olmaz.
 • Alerjik rekasiyonlara sebebiyet vermez
 • Işık geçirgenliği özelliği sayesinde daha doğal bir doku görünümü elde etmek mümkündür. 
 • Tam seramik kaplamalara ve laminalara göre çok daha dayanıklıdır, metal altyapılı kaplamalar ile hemen hemen aynı mukavemeti gösterir.
 • Isı iletkenliği daha azdır.
Dezavantajları:
 • Metal altyapılı porselen kaplamalara göre daha fiyatlıdır.
 •  Özellikle diş sıkma alışkanlığı olan hastalarda kalıcı olmayabilir, bu tür vakalarda kırılması mümkündür

Tüm estetik tedavilerimiz garanti programı kapsamındadır. Citydent tedavi garanti programı hakkında detaylı bilgi almak için estetik ana sayfadan garanti sayfasını ziyaret edin.


Üç boyutlu tarama ve tasarım teknolojileri

 

CadCam sistemlerinde hazırlanmış zirkonyum altyapı bloğu

Zirkonyum altyapılınız ağız içi ölçü alındıktan sonra özel üç boyutlu tarayıcılarda taranmakdır. Bu tarama işlemi sonrasında ağız ve çene bilgilerinizin datası özel tasarım programına aktarılmakta ve bu uygulama üzerinden zirkonyum altyapınız tasarlanmaktadır. Tüm bu işlemler sayesinde herhangi bir kritik prosedür atlanmadan yapım süresi kısalmakta ve sizin ağzınıza çok daha uygun ve estetik tasarımlar yapılabilmektedir.

Üç boyutlu ağız içi tarayıcı    

Üç boyutlu diş tarayıcı sistemleri ile protez ölçü alma işlemi hasta açısından çok daha konforlu bir hale gelmekte ve daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Klasik ölçü malzemeleri ve kaşıklarla ağzınız içinde ölçü alınmayıp ağız yapınız özel bir tarayıcı ile taranmaktadır. Bu sayede ölçü malzemeleri ve kaşık nedeniyle oluşan rahatsızlıklar ortadan kalmaktadır. Elektronik ölçümler sayesinde ise ağız ve diş yapısı protez aşaması için daha isabetli çıkartılabilmektedir.

Dental estetikte sadece lamine, zirkonyum kaplama, e-max, onlay ve beyazlatma gibi seçenekler arasından tercih yapmak yeterli değildir. Dişlerinizin morfolojik yapı, diş rengi ve formlarının uyumları, şeffaflığı, doğallık efektleri gibi morfolojik, teknik ve estetik detaylarının değerlendirilip uygulanması dişlerin doğal ve estetik görünümünü direkt olarak etkiler.

Estetik tedavilerde başarıyı arttıran faktörlerden biri hasta ve hekim arasındaki iletişimin ileri düzeyde olması, hastanın beklentilerini somut ve net bir şekilde ifade edebilmesidir. Hekime taleplerinizi somut olarak anlatın, mümkünse fotoğraflardan yararlanın. Estetik tedavilerde en büyük sorun hekim ve hasta iletşimindeki yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Estetik tedaviler hakkında alanında yetişmiş, bilgili personellerimizle iletişime geçebilir, süreçler hakkında detaylı ve gerçekçi bilgiler alabilirsiniz