İmplant Diş Tedavileri

1

Ortalama deneyim süresi 17 yıl olan binlerce implant ve implant üstü protez yapmış seçkin hekimlerden oluşan bir kadro

Detaylı Bilgi

2

Dünya çapında en yaygın ve kaliteli implant markalarıyla çalışıyoruz

İmplanttan dolgular, ara parçalar, ölçüler, metal/zirkon altyapılar ve porselen tozlarına kadar CE sertifikalı kaliteli malzemeler

Detaylı Bilgi

3

Bu alternatifi Türkiye’de ilk ve en iyi uygulayan merkezlerden biriyiz. Simante (yapıştırılan) protezlere göre çok daha kullanışlı protez dişler

Detaylı Bilgi

4

3 boyutlu ağız içi görüntüleme sonrasında, üç boyutlu programlarda tasarlanan modeller üzerinden daha konforlu cerrahi tedavi seçeneği

Detaylı Bilgi

5

İmplanttan sonra bekleme dönemini daha konforlu ve estetik dişlerle geçirebilmeniz için, 3d programlarda tasarlanan ve 3d yazıcılar ile üretilen, sabit, estetik geçici dişler

Detaylı Bilgi

6

Son teknoloji tasarım, cam ve 3d cihazlarına sahip, vidalı protezler konusunda öncü bir laboratuvar. Laboratuvarın kendi bünyemizde olması ile daha hızlı, daha kontrollü, üretimin her aşamasında şeffaf ve son dakika da olsa değişikliklere imkân veren bir süreç. Yalnızca seyirci kalmadığınız, estetik kararlara katılabildiğiniz bir ortamda gerçekten içinize sinen sonuçlar alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi

7

Muayene ve Xray’in yanısıra üç boyutlu tomografiden de ücret alınmamaktadır. Kararınızı tamamen ücretsiz muayene ve planlamadan sonra verebilirsiniz. Planlama aşamasında tedavi tutarını olasılıkları ile net bir şekilde ifade ediyor ve plan/fiyat çıktısını size veriyoruz. Gizli ya da şişirilen fiyatları bizde bulamazsınız.

Detaylı Bilgi

8

Muğlak ifadelerin olmadığı, olasılık ve yapılacakların net olarak ifade edildiği bir garanti programı sunuyoruz.

Detaylı Bilgi

1

Diğer tüm sağlık işlemlerinde olduğu gibi, her implantın kaynaşması ya da tüm süreçlerin sıfır aksilikle tamamlanması ne yazık ki gerçekçi bir beklenti değil.

Ancak Citydent sorunlara mutlaka ve hasta lehine çözüm getirmek konusunda uzman ve kararlıdır.

Detaylı Bilgi

2

İmplant tedavisinin başarısını, implant ve kullanılan malzemelerin kalitesi kadar hekim ve teknisyenin kalitesi de önemli ölçüde etkilemektedir. İyi ekip ve iyi malzemeler ile en ucuz mümkün değil. Ancak fiyat performans açısından Avrupa’nın en iyi kliniklerinden birisi olduğumuz iddiasındayız.

Detaylı Bilgi

3

İmplantların yerleştirildiği aşama görece kısa sürede tamamlanmakla birlikte protez aşamasının kısaltılması tedavi başarı oranını düşürmektedir. İmplant üstü protezlerin prosedürlere harfiyen uyarak titiz bir şekilde yapılması sizin uzun vadeli sağlığınız için son derece önemlidir.

Detaylı Bilgi

4

Hedefimiz implant tedavisi kapsamında hem fonksiyonel hem de estetik dişler yapmak. Ancak tüm hastalarımıza Holywood yıldızlarının gülüşlerini veya da bilgisayarda oynanmış diş görsellerini vaat etmiyoruz. Her çene yapısı her estetik alternatife uygun değildir. Ayrıca sağlamlık ve fonksiyonaliteden taviz vererek kısa vadeli ömre sahip olacak daha estetik dişler yapmayı tercih etmiyoruz.

Detaylı Bilgi

Citydent'de ilk muayene, tanı ve tedavi planı için çekilen röntgen ve ağız içi tomografiler dahil ücretsiz yapılmaktadır. Kliniğimizde takip edilen implant diş süreçleri ve implant tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenlere yönelik detaylı bilgilere bu sayfanın altındaki linklerden ulaşabilir ya da alanlarında bilgili koordintörlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Planlamaya ilişkin tüm sorularınızı hekiminize mümkün olduğunca detaylı şekilde sormanız, sürece hakim olmanız açısından çok önemlidir. Muayene öncesinde sorularınızı bir yere not etmeniz hatırlamanız açısından faydalı olacaktır. Anlamadığınız noktaları hiçbir çekinceniz olmadan sorun. Planınızı anlamadan ve ikna olmadan tedavi kararı almayın.

 

BİLGİ VE RANDEVU TALEBİ
Sıkça Sorulan Sorular

Basit olarak implant kaybedilen dişin yerine kemiğe yerleştirilen titanyum bir vidadır. İmplant tedavisi ise implantın kaybedilen  dişin kök kısmınınyerine geçicek şekilde yerleştirilmesi işlemidir. Dişlerin eksik olduğu bölgede zamanla kemik kaybı meydana gelmektedir. Bu da daha sonradan hastaların -implant dahil olmak üzere- protez diş kullanımlarında konforu ciddi ölçüde düşürmektedir. Kimi ileri vakalarda protez kullanamayacak duruma dahi gelinebilir. İmplant tedavisi genellikle diş çekiminden hemen sonra, komşu dişlere hiç zarar vermeden (örn. köprü tedavisi için gerekli olduğu gibi komşu dişler küçültülmeden) yapılmaktadır. İmplant tedavisi yapabilmek için bölgedeki kemiğin uygun yükseklik ve genişlikte olması gerekir. Kemik dokusunun gerçek durumu ise ancak 3D tomografi ile anlaşılabilmektedir.

İmplant tedavisi genellikle iki, bazı nadir durumlarda ise üç aşamada tamamlanır. Kemiğin durumuna göre diş çekiminden hemen sonra implant yapılamadığı durumlarda en az 2-3 ay bölgenin kemikleşmesini beklemek gerekebilir. Bu sürenin sonunda ilgili bölgenin 3D görüntüsü alınır ve kemiğe uygun çap ve boyda implant seçilerek yerleştirilir. Kemik içine yeni yerleştirilmiş implantın kemikle kaynaşarak üzerine gelecek porselen dişi taşıyabilecek kadar stabil hale gelebilmesi 6 ay (özellikle açık sinüs lifting, kemik tozu ve membran kullanımı vb. olan ileri cerrahi vakalarında) kadar sürebilir. Ancak vakaların çoğunda üst çene için 3, alt çene için ise 2 ay yeterli olur. İmplantın kemiğe kaynamasından sonra ağız içi ölçü alınarak porselen diş yapılabilir.

Hayır. Dünyada binlerce implant markası vardır. Bu implant markalarının azımsanmayacak kadar büyük bir kısmı üretimlerinin çeşitli aşamalarını farklı ülkelerde ilerletirler. Örneğin sterilizasyonu ve paketlenmesi iki ayrı ülkede yapılıyor olabilir. Seçeceğiniz implant markasının kemiğinize uygun olup olmayacağına hekiminizle karar vermeniz en doğru yöntem olacaktır. İmplant markasını seçerken dünyada bilinir bir marka olup olmadığını ve uzun yıllar süren bilimsel araştırmaların sonuçlarını hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

Çekimden sonra kaybedilen dişi çevreleyen sert doku her yıl ortalama 0.8-1 mm erir. Bölgenin uzun yıllar dişsiz kalması sonradan implant yapılmasını zorlaştıracaktır. Kronik diş eti rahatsızlığından kaynaklanan dişeti çekilmesi ya da uzun süre hareketli protez kullanımı da kemiğin daha hızlı erimesine neden olan sağlık sorunlarıdır. Çene kemiği erimesi olan hastalarda kemik tozu uygulaması sıklıkla yapılan ve başarılı sonuçlar alınan bir tedavi biçimidir. Uzun yıllar dişsiz kalmış vakalarda kemik tozu ve membran kullanarak implant tedavisi yapılabilir.

Sinüsler, burnun iki yanında, kafa tasının içerisindeki boşluklarda yer alır. Anatomik olarak büyük azı dişlerimizin köklerinin bir kısmı ya sinüs boşluklarıyla komşudur ya da sinüslerin içerisindedir. Bu dişlerin kaybedildiğinde sinüsler oluşan boşluğa doğru sarkarak implant yapılması bölgeyi işgal edebilir. Sinüs boşluklarının implant yapılamayacak kadar sarktığı vakalarda Sinüs lifting operasyonu önerilir. Yeterli kemik var ise implant sinüs lifting operasyonu sırasında da yerleştirilebilir ama bazı durumlarda Sinüs lifting yapılan bölgenin kemikleşmesi için 6 ay beklemek gerekebilir.

Sinüsler, burnun iki yanındaki kemiklerin içerisindeki boşluklarda yer alır. Anatomik olarak büyük azı dişlerimizin köklerinin bir kısmı sinüs boşluklarıyla ya komşudur ya da bunların içerisindedir. Bu dişlerin çekiminden sonra aynı seans implant yapılamadığı durumlarda kemiğin iyileşmesini beklerken sinüsler oluşan boşluğa doğru sarkabilir. Sinüs boşlukları kemikte implant yapılamayacak kadar sarktığı vakalarda Sinüs lifting operasyonunda o bölgede kemik tozu ve membran kullanılır. Yeterli kemik var ise aynı seans implant yerleştirilir ama bazı durumlarda Sinüs lifting yapılan bölgenin kemikleşmesi için 6 ay beklemek gerekebilir.

Dikişsiz implant tedavilerinde, 3D tomografi alınarak kişiye özel olarak hazırlanan bir 'rehber plak' yapılır.  Bu rehber aracılığıyla kişinin eksik dişinin olduğu bölgeye yapılacak implant boyu ve çapı  önceden belirlenir. Punch denilen diş etini implantın yerleştireleceği derinlikte ve genişlikte rehber oluşturulur. Bu sayede flap (dişeti) kaldırılmadan implant yerleştirilir ve sonrasında dikiş atılmasına gerek kalmaz. Bu sayede cerrahi bölgesinde kanama çok fazla olmamaktadır ve operasyon daha kısa sürmektedir.

 

İmplantların üzerine yapılan protezleri yapıştırmak yerine vidalarla implantlara sabitlediğimiz protezlere vida destekli protez (screw retained) denir. Vidalı sistemde implantların üzerine yapılan protezlerin oklüzyonlarında delikler bulunmaktadır. Bu delikler tedavi bitiminde dolgu malzemesi ile kapatılmaktadır.Vida destekli protezlerin simante (yapıştırma) protezlere göre bir çok avantajı var. Bunlardan en büyüğü ağız içinde yapıştırılmamalarıdır. Herhangi bir sorun olduğunda simante protezlere göre daha kolay çıkartılabilir ve tamiri yapılabillir. Protezleri ağız içinden hasta kendisi çıkaramaz.

Sabit gecici dişler implantların kemiğe kaynama sürecinde yeme fonksiyonundan çok hastanın konuşmasını ve özgüvenini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. İmplantların kemiğe kaynama sürecinde üzerine yük gelmemesi gerekiyor. Bu nedenle yapılan sabit gecici dişler sadece ön bölgesindeki diş eksikliklerinde ya da full dişsiz ağızlarda yapılabilmektedir. İmplant üstüne yapılan gecici dişler sabittir ve hasta kendisi çıkaramaz. İmplantlar yapıldıktan sonra en fazla 3-4 iş günü içinde sabit gecici dişler yaplımalıdır. Yumuşak dokular tam iyileşmeden sabit gecici dişler yapıldığı için yumuşak dokunun cerrahi sonrası durumana göre protez yapılır. Dişetindeki iyileşme sonrasında protezin altında boşluklar olabilir. İmplant çevresini ve protezin altını temizleyebilmek çok önemlidir.

Tek diş eksikliğinde ilgili bölgeye bir implant yapılabilir. Yanyana iki diş eksikliğinde iki implant yapılması gereklidir çünkü üzerine yapılacak protez iki diş için olacağından tek implant taşıyamaz. Ancak her eksik dişe bir implant yapılamaz. Kişinin çok fazla eksik dişi var ise, üst çenede iki implant üzeri üç diş yapılabiliyor. Alt çenede iki implant üzeri en fazla dört diş yapılabiliyor. Full dişsiz ağızlarda üste çeneye en fazla 6-8 implant yapılarak 12-14 diş yapılabilir. Alt çenede full dişsiz ağızlarda 6-8 implant ile 12-14 diş yapılabiliyor.

İmplantın markasına hekiminize danışarak karar vermenizi tavsiye ederiz. İmplant markasını seçmede bizi yönlendirecek en önemli faktörlerden biri kemiğin durumudur. Uzun yıllardan beri dişsizlik yaşayan hastalarda çene kemiği erimesi fazla olduğundan daha ince bir implant kullanılması gerekebilir. Diğer bir kriter ise, seçeceğiniz implant markasının uzun yıllardır piyasada olması ve sürdürülebilirliliğini kanıtlamış olmasıdır. Akademik araştırmalarda başarısızlık oranının düşük olması ya da hiç olmaması, 10 - 15 sene önce yapılan implantlarda -hastanın ağız hijyenine de bağlı olarak- boyun bölgesinde kemik kaybı olmamasına dikkat edilmelidir. Protez yapımında sadece implant değil implant üstü parçalar da çok önemli. İmplant markasına kara verirken göz önüne alınması gerekli konulardan biri de bu parçaların sağlanabilmesi ve dijital diş hekimliğine uygun olması.

Ağız içi muayene öncesi hastalarımız bize fotoğraf ve röntgen görüntülerini iletebilirler. Çoğu durumlarda bu röntgen ve ağız içi fotoğrafı tedavinin belirli bir kısmını netleştirse de ağız içinde gördüğümüz durum biraz daha farklı olabiliyor. Röntgen görüntüsünde sorun görmediğimiz bir diş ağız içinde kırık, çatlak veya periodontal olarak dişeti kaybı yaşamış olabiliyor. Bu gibi durumlarda tedavinin seyri değişebilir. İmplant için önceden verilen fiyat değişmemektedir, yalnız alınan tomografi sonrası implant yapılacak bölgeye ekstra kemik grefti, membran veya diğer materyaller kullanılacğı durumlarda bunlar planlamaya eklenip bilgi verilmektedir.

Her muayenehane, hekim, kurumun uygulamayı seçtiği implant markaları ve markaya karar verme kriterleri birbirinden faklı olabilir. Örneğin Citydent, uygulanan implant markalarını, markanın uzun yıllar yüksek seyreden başarı oranı, implant üstü protez yapımı aşamasında dijital diş hekimliği uygulamalarına yatkınlığı, hastanın çok çok uzun yıllar boyunca devamlı olarak ve dünya üzerinde herhangi bir yerinde yardım bulabilmesi gibi kriterlere göre seçiyor. Kurumların aynı zamanda aynı ülkede aynı marka için farklı fiyatlandırma yapma zorunluluklarını ise, implant markaları ile yaptıkları anlaşmalar, hekim/kurumun varlığını sürdürmek için gereken karlılık oranı ve beklentisi, kurumun kendi politikaları gibi çok çeşitli ve ayrıntılı süreçler açıklıyor.

Daha estetik bir görünüm sağlayan ve dişeti uyumu metal alt yapılı porselene göre daha iyi olan zirkonyum alt yapılı porselenler daha çok tercih edilmektedir. Zirkonyum alerjik bir reaksiyon göstermez ve ışık geçirgenliği daha fazladır. Fakat metal alt yapılı kaplamaya göre daha pahalıdır. Metal alt yapılı porselen ise zirkonyum alt yapılı porselene göre daha sağlam ve kırılganlığı daha az olmakla beraber daha az tercih edilir. Metal alt yapılı porselende, teknolojiyi takip eden ve uygulayan bir laboratuvar ile çalışıldığında zirkonyum alt yapılı porselen kadar dişeti uyumunu ve estetiği yakalanabilir. Işık geçirgenliği daha az olduğundan daha çok estetik amaçlı değil fonksiyon amaçlı kullanımı yaygındır.

İmplant yatay değil dikey kuvveti sever, o nedenle implant yapıldıktan sonra en fazla 1 sene içinde üzerine kaplama yapmak gerekir. Kaplama yapılmadığı durumlarda implant boyun bölgesinde kemik kaybı yaşanabilir. İmplant yapıldıktan sonra bekleme sürecinde ağız hijyenine düzenli bir şekilde dikkat ediliyor olması gerekir. Ağız hişjyeni eksik kaldığı durumlarda implant yapılan bölgede besin artığı ve bakteri plağı birikimi yaşanmaktadır. Bu gibi durumlar implantın başarısız olmasına yani kemikle kaynaşmamasına yol açmaktadır. Diğer dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi cerrahi sonrası yumuşak dokunun  iyileşmesidir. Sigara kullanımı bunu olumsuz etkilemektedir. Ağız içindeki cerrahi bölgeye daha dikişler var iken sigara kullanımı yumuşak dokunun kapanmasını ve dikişlerin üzerindeki nikotin birikimine yol açar.

 

İmplant fail olduğunda tomografi alınarak bölgede ne kadar kemik kaybı olduğuna ve yeni bir implant yapılmaya uygun kemik olup olmadığına bakılar. Kemik hacmi müsait ise yeni bir implant yapılır.

 

İmplantların yerleştirildiği hafta üzerlerine porselen diş yapılmasına erken yükleme denir. Diş hekimliğinde implant mantığı osseointegrasyona dayanır. Osseo latince kemik demektir. Osseointegrasyon kemiğe entegre olmak, kaynamak anlamındadır. Sabit dişler yapabilmek için kemikten destek aldığımız implantın kemiğe entegre olmasını bekleriz. Erken yüklemede bu kemiğe kaynama süresi beklenmeden implanlantın/ implantların üzerine protez yapılır. Erken yükleme yapılabilmesi için en önemli kriter, implantın kemiğe yerleşirkenki sıkılığıdır. Buna primer stabilizasyon denir. Tam dişsizlik durumlarında yeterli implant sayısı var ise bu implantlar birbirine bağlanarak erken yükleme yapılabilir. Alt çene hareketli /damak protezleri 2 implant ile daha stabil hale erken yükleme ile getirilebilir. Ön diş eksikliğinde estetik sorunlar erken yükleme ile çözülebilir. Erken yükleme yapılamayan durumlarda sabit geçici dişler osseoentegrasyon sürecinde hastalara yardımcı olmaktadır.