Kimlere Uygulanabilir

Standart implant yapılabilen tüm hastalarda kişiye özel implant uygulanabilmektedir.

FIYAT VE BILGI DANIŞMA: FORM, EPOSTA, TELEFON

Fiyat ve Bilgi Danışma
Abutmentler

İmplant iki ana parçadan oluşmaktadır. İlki çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökünü taklit eden  vidalı diştir. İkinci parça ise implantın içine vidalanan abutment dediğimiz üst parçasıdır. Abutmentler aşındırılmış diş formu verdirilerek üzerine kaplama diş yaptıgımız  implant ın üst yapı parçalardır.

Genelde implant markaları, “abutment” ları çeşitli çap ve uzunluklarda standart olarak üretirler. Ancak bu çeşitli çap ve uzunluklar her insan için farklı ayrıntıda olan dişeti şeklini birebir taklit edemezler.

Kişiye özel abutment, implantların açılarına, hastanın diş eti şekli ve çevre dokularıyla ilişkisine  ve yapılacak kaplama dişe göre  3 boyutlu özel programlarla  tasarlanan estetiği en üst seviyeye getirmek için titanyumdan üretilen kişiye özel implant üstü dayanaklardır.

Uygulama Süreci

 Cerrahi Aşama    

Cerrahi implant yerleştirme aşaması standart vidalı diş tedavisi ile  aynıdır. Detaylar için implant tedavisi bölümünü inceleyebilirsiniz.  Esas fark yapay diş üstüne kaplama yapılırken ortaya çıkmaktadır

Protez Aşaması    

 • İmplant veya birden çok diş implantı üstünden ölçü alındıktan sonra uygun fabrikasyon bir abutmentı diş boşluguna adapte etmeye çalışmak yerine bizzat diş boşlugunun olduğu yerdeki dişetinin şekil ve kalınlığına göre, diş boşluğunun olduğu alanın tüm özellikleri göz önüne alınarak cad-cam sistemiyle o kişiye özel bir abutment yapılır.

 • Hastanın panaromik röntgeni çekildikten sonra diş implantı kemikle kaynaşma düzeyi kontrol edilir.

 • Diş etinin üzerinden küçük delikler açılarak implant  içerisine diş eti şekillendiriciler vidalanır. Bu süreçte diş implantı dedektör kullanımı implant ın yerinin  tam olarak belirlenmesini kolaylaştırdığı için aynı seansta ölçü almaya da izin verir.

 • Diş etleri açık cerrahi yöntemle açılarak diş eti şekillendirici yerleştirildiği durumlarda ölçü almak için 4 ila 5 gün beklenebilir.

 • İlk seansta alınan ölçülere göre kişinin diş eti ve ağız yapısına özel abutment yapımı laboratuarda gerçekleştirilir.

 • Kişiye özel hazırlanmış abutmentlar altyapının hazırlandığı laboratuara gönderilir ve altyapı  (metal, zirkonyum, vb.) abutmentlara uygun bir şekilde hazırlanır.

 • Ölçüden sonraki seansta kişiye özel abutment ve alt yapı provası yapılır. Porselen için ölçü alınır.

 • Altyapı provasından sonraki seansta porselen provası yapılır.

 • Porselen prova aşamasında estetik ve fonksiyonel olarak istenilen düzeye gelindiyse protez geçici yapıştırıcı ile yapıştırılır.

 • Hastanın günlük kullanımda protezine yönelik her hangi bir şikayeti olmaması durumunda kalıcı yapıştırılarla protez yapıştırılarak tedavi süreci tamamlanır.

 

 • Hastanın diş eti şekline  ve yapısına uygun bir şekilde tasarlandığı için daha estetik bir görünüm sağlarlarlar.

 • Yapılan dişin şekline göre yapıldığı için kuvvetlerin dengeli dağılımını sağlar ve vidalı diş başarı şansını ve  ömrünü uzatır.

 • Diş eti şekline göre üretim  kaplama dişin altına yemek artıkları gibi istenmeyen maddelerin birikmesini engeller ve diş temizliğinin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.

 

 • Standart diş implantlara göre kişiye özel diş implantı maliyetleri biraz daha yüksektir.

Kişiye Özel İmplant Fiyatları    

Kişiye özel implant standart implantlara göre biraz daha pahalıdır. Bunun temel nedeni implant’ın üst parçası olan abutment’ın standart bir fabrika üretimi yerine ağzınızda ölçüler alındıktan sonra diş eti ve kemik yapınıza göre size özel olarak üretilmesidir. Sağlamlık, uzun ömürlülük ve estetik açısından avantajları göz önünde bulundurulduğunda, standart implant’a göre fiyat performans açısından daha avantajlı olabilmektedir.                                 
 

Kişiye Özel İmplant Diş Süresi    

Kişiye özel implant ta cerrahi aşama süresi standart implant tedavisindeki gibidir. Protez aşaması ise kişinin diş eti ve diş yapısına  özel titanyum üst parça üretildiği için standart protez aşamasına göre biraz daha uzundur. Protez aşaması vakaya göre 5 ila 8 günde tamamlanmaktadır.

Dental estetikte sadece lamine, zirkonyum kaplama, e-max, onlay ve beyazlatma gibi seçenekler arasından tercih yapmak yeterli değildir. Dişlerinizin morfolojik yapı, diş rengi ve formlarının uyumları, şeffaflığı, doğallık efektleri gibi morfolojik, teknik ve estetik detaylarının değerlendirilip uygulanması dişlerin doğal ve estetik görünümünü direkt olarak etkiler.

Estetik tedavilerde başarıyı arttıran faktörlerden biri hasta ve hekim arasındaki iletişimin ileri düzeyde olması, hastanın beklentilerini somut ve net bir şekilde ifade edebilmesidir. Hekime taleplerinizi somut olarak anlatın, mümkünse fotoğraflardan yararlanın. Estetik tedavilerde en büyük sorun hekim ve hasta iletşimindeki yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Estetik tedaviler hakkında alanında yetişmiş, bilgili personellerimizle iletişime geçebilir, süreçler hakkında detaylı ve gerçekçi bilgiler alabilirsiniz