İmplant Üstü Vidalı Protez

OKLÜZAL VİDALI İMPLANTÜSTÜ PROTEZ (VİDALI DİŞ)

İmplantların üzerine yapılan protezin, vida deliklerinin direk olarak ağız içine açıldığı ve bu boşlukların dolgular ile kapatıldığı protez şeklidir. Halk arasında vidalı diş olarak da bilinmektedir.

Whatsapp hızlı iletişim: Sağ üst yeşil Whatsapp ikonu 

VİDALI DİŞ AVANTAJLARI

Simante yani direkt olarak ağıza yapıştırılan klasik protezlerde, protez yerinden sökülemediği için, yapıştırma sırasında ne kadar dikkatli davranılmış olsa bile siman (yapışkan) artıkları diş eti içine kaçarak implant yüzeyine doğru  gidebilir. Siman artığı oradaki diş eti, kemik ve dolayısıyla implanta zarar verecektir. İmplant tedavilerinde uzun dönem başarısızlık sebeplerinin en önemlisi siman artığı olarak bilinmektedir. Vidalı protezlerde, yapıştırma işlemi ya hiç yapılmamakta ya da ağız dışında yapılmaktadır. Ağızda yapılsa bile protez sökülebildiği için rahatça temizlenebilmektedir.

İmplant Üstü Vidalı Diş Çalışmaları - Citydent İstanbul - Felix Lab

 -Vidalı dişlerin en büyük avantajı; kolayca yerinden çıkarılabilir olmasıdır. Ağız içindeki vida deliklerinden vidalara ulaşılarak kolayca yerinden çıkarılabilir. Oysa simante protezlerde defalarca hastayı rahatsız edecek darbelerle siman çatlatılarak yerinden çıkarılmaya çalışılır ve bazen bu mümkün olmaz ve protezi keserek çıkarmak gerekebilir. Protez sıfırdan başlanarak tekrar yapılmak zorunda kalınır.

-Simante protezleri yerinden çıkarmak için vurulan darbeler implantlarda vida ve boyun kırıklarına ya da protezde ekstra kırılmalara yol açabilmektedir.

-Vidalı dişlerde, protezlerde oluşabilecek porselen atmaları, kırık vb. tamir edilebilen sorunlarda protez yerinden çıkarılarak kolayca tamir edilebilir

-Vidalı dişler, zamanla ağız içindeki diş eti çekilmelerine bağlı olarak oluşan gövde altlarına ufak ilaveler yapılmasına olanak sağlar.

-Vidalı dişlerde, dişetine fazla baskı olan durumlarda ise tam tersi olarak yerinden çıkarılarak aşındırma yapılarak sorun çözülür.

- Doğal dişe komşu olarak implant yapıldığı vakalarda ortalama 3 senelik süreçte yüzde elli oranında doğal dişle implant arasında kontak sorunu oluşmakta ve yenilen yemekler dişle implantarasına girmektedir. Vidalı protezlerde, protez yerinden sökülerek kolayca aradaki kontak sorunu çözülebilmektedir.

-Abutment adını verdiğimiz implantın üzerine yapılan dayanaklar ile implantı birleştiren vidada zaman zaman gevşemeler meydana gelmektedir. Simante protezde protezi sökmeden vidayı sıkmak mümkün değilken, vidalı dişlerde sorun çok kolay şekilde çözülmektedir.

-Klasik yöntemde vida gevşemesi sorunu olmasın diye vidayı firmaların belirttiği değerlerden fazla sıkmak implantın kemik içerisinde dönerek yerinden çıkmasına neden olabilmekte ya da vidanın kırılmasına sebep olabilmektedir. Oysa vidalı dişlerde gerekenden az bile sıksanız sorun oluştuğunda vidayı tekrar sıkmak çok kolay olacaktır.

-Vidalı diş protezi belli aralıklarla sökülerek protezin ve ağzın temizliğini yapmak mümkündür.

-All on four vb isimlerle adlandırılan ve sadece 4 implantın yapıldığı vidalı sistemler sayesinde daha az sayıda implant ile hasta konforu sağlanmaktadır. Genel olarak ağızda küçük azılar ve daha öndeki bölgede daha kaliteli ve sert kemik bulunmakta iken, büyük azılar bölgesinde yeterli kemik bulunmamaktadır. Bu sistemlerde sağlıklı kemiğin bulunduğu bölgeye implant yapılarak arkalara kanat adını verdiğimiz uzantılar yapılarak protez tamamlanmaktadır. Bu sayede daha ileri cerrahi tedavi olarak adlandırdığımız sinüs kaldırma (sinüs lifting), kemik tozu ilavesi  (greft) vb. işlemlere gerek kalmamaktadır.  Bu ileri cerrahi işlemlerden hemen sonra implant yerleştirilemediği durumlarda süreç uzamakta ve ekstradan 6-8 ay beklenebilmektedir. Oysa bu sistemlerde sağlıklı kemiğin olduğu bölge neredeyse oraya implant yapıldığı için süreç kısalmaktadır. İleri cerrahi aşmalarının azalması, implant sayısının azalması aynı zamanda tedavinin toplam maliyeti açısından da avantaj sağlamaktadır.

 

DEZAVANTAJLAR

-Vidalı diş protezi daha hassas bir ölçü ve laboratuvar süreci gerektirir.

-Protez aşamasında kullanılan ara parçalar biraz daha maliyetlidir.

-Her vakada uygulanamamaktadır. Örneğin; vida deliklerinin ön dişlerin dış yüzeyinden çıkacağı durumlarda estetik sorun oluşacağı için yapılamamaktadır.