İmplant Tedavisi Hasta Onam Formu

Değerli hastamız; tarafınıza uygulanabilecek implant tedavi yöntemi hakkında bilgilendirilmek en doğal hakkınızdır. Seçilen tedavinin yararlarını ve olası komplikasyonlarını öğrendikten sonra tedavi kararını almanızı tavsiye ederiz. Ciddi komplikasyonlara nadiren rastlanmakla birlikte bu konuda bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir. Tedaviye başlamadan önce kalp, şeker hastalığı, tansiyon, vb. sistematik hastalıkların, hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların, implant istanbul fiyat, diğer hastalıklarınızın ve kullanılan ilaçların hekimle paylaşılması ve tedavi planının bu bilgiler ışığında yapılması önemlidir.  Hekiminiz tarafından uygulanabilecek tedaviler hakkında aşağıda belirtilen bilgileri dikkatlice okuyun,  tüm sorularınızı hekiminize yöneltin ve tedavi kararı aldığınız taktirde formu imzalayın. İstanbul Dişçi   

RÖNTGEN 

Röntgen filmleri diş hekimlerince tanı ve tedavide kullanılmaktadır. Röntgen çekimleri sırasında radyasyon ışıması olmaktadır. Gebelikte ve gebelik şüphesi olan durumlarda risklidir. Bu durumda röntgen çektirmeyip hekiminizi bilgilendirin. 

ANESTEZİ

Anestezi insan vücudunda his iletimi yapan sinirlerin, belirli bir bölgesinin, anestezik maddelerle geçici süre iletişim yapmasının engellenmesidir. 

Komplikasyonlar: Lokal anestezi uygulanması ile diş etlerinde hassasiyet, ağız açıklığında azalma, geçici yüz felci, yüzde şişlik-kızarma-morarma, his ve fonksiyon kayıpları gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bu durumlar geçici olup endişe edilmesine gerek yoktur. His kaybı süresi, kullanılan anestezik maddeye, uygulama bölgesine, kişinin anatomik yapısına göre 1-4 saat arasında değişiklik gösterir. Anestezi sonucunda alerjik reaksiyon oluştuğu durumda acil müdahale edilmesi gerekmekte, hastanın herhangi bir maddeye alerjisi olup olmadığını (örneği penisilin) tedavi başlamadan önce diş hekimine söylemesi gerekmektedir.  

İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR

Kök formuna benzer titanyumdan yapılmış implantlar çene kemiğine yerleştirilmekte ve kaybedilen dişlerin yerleri tamamlanmak üzere protez planlanmaktadır. İmplant tedavisine ait başarılar uzun dönem takipli bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur.  Atravmatik cerrahi işlemle yerleştirilen yeterli sayı, çap, ve boya sahip implantlar, yeterli bir iyileşme süresi sonrasında uygun şartlara göre dizayn edilen bir protezi 10 yıllık bir sürede 99% gibi yüksek bir başarıyla taşırlar. Bu oran diş hekimliğinin diğer tedavileri ile kıyaslandığında oldukça yüksek bir orandır ancak başarı yeterlilik kriterlerine uyulmasıyla gerçekleşir. Sabit ve hareketli protezler implant destekli protezlerin alternatifleridir. Hasta tedavi alternatifine; avantaj ve dezavantajları değerlendirerek hekimin tavsiyeleri doğrultusunda kendi karar vermelidir. 

İMPLANT TEDAVİSİ KAPSAMI

İmplantlar çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilir. İmplant yerleştirilecek bölgede önce yumuşak doku  üzerinde bir kesi yapılır. Kemik açığa çıkartılarak özel uçlarla implant yuvası hazırlanır.  Daha sonra implant çivisi çene kemiğinde açılan bu yuvaya yerleştirilir, diş eti dikişlerle kapatılır. Cerrahi öncesi kemik yüksekliğinin, genişliğinin ve kalitesinin yeterli olmadığı durumlarda kemik grefti uygulaması ve bazı ilave cerrahi işlemler gerekebilir. Üst çenede implant yapılacak bölgelerde sinüs sarkması nedeniyle yeterli alan olmadığı taktirde sinüs kaldırma cerrahi işlemleri gerekebilir.  

 

Genellikle 2-4 ay veya gerekli durumlarda daha uzun süre iyileşme ve kemiğin implantla kaynaşması beklenir.  Mevcut implantların sayısı, konumları, taşıyabileceği yükler değerlendirilerek kişiye özel protez planlaması yapılır. Dişeti şekillendiricileri takılır ve birkaç gün sonrasına ölçü randevusu verilir. Proteze destek olacak parçalar takılır ve protez sürecine devam edilir.  

KOMPLİKASYONLAR

Operasyon sonrası sonrası morarma, şişlik, kanama, enfeksiyon, ağzın açılmasında zorluk, dokularda hissizlik ya da duyu değişiklikleri görülebilir. Bunların yanı sıra komşu dişte hasar üst çenede sinüs ve burun tabanı zedelenmeleri görülebilir. Enfeksiyonlar, hem implantın hem de etrafındaki sağlıklı kemik dokusunun kaybedilmesiyle sonuçlanabilir. İmplantın kemikle kaynaşmaması durumunda çıkartılması gerekebilir.  

Cerrahi uygulamadan sonra bir takım ağrılar, şişlikler, morarmalar olabilmektedir. Ancak bu sorunların bir hafta içerisinde ortadan kalması gerekmektedir. Aksi durumda bir an önce hekimle irtibata geçilmesi gereklidir.  

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yukarıdaki bilgiler ışığında

 • Yapılacak bu tedavi ile hedeflenenin amacın, çenemde diş kaybı sonucu oluşan problemi tedavi etmek ve çiğneme etkinliğini artırmak olduğunu anlamış bulunmaktayım. 

 • Bu tedavi uygulanmadığında diş kaybı olan bölgede çene kemiğimin zamanla eriyebileceğini ve bunun gelecek yıllarda protez kullanımında tutuculuk, fonksiyon ve estetik problemleri yaratabileceğini anlamış bulunmaktayım. 

 • İmplant tedavisinde olası cerrahi risklerin var olduğunu ve buradaki risklerin aşağıdaki maddeleri içerdiğini anlamış bulunmaktayım. 

 • Operasyon sonrası, şişlik, ağrı, kanama ve morarma, 

 • İlave tedavi gerektiren enfeksiyon durumu, 

 • Duyu sinirlerinin hasar görebilmesi ve bunun geçici/kalıcı hissizlik oluşturabilmesi, 

 • İmplantın çıkartılmasını gereken durumlar ile karşılaşılması, 

 • İmplant tedavisinde ön görülmeyen durumların ortaya çıkabileceğini ve önceden planlanmış işlemlerin genişletilmesi ve değiştirilmesi gerebileceğini anlamış bulunmaktayım. 

 • Ameliyat sonrası bakımın ve takibin dental implantların başarısında son derece önemli olduğunu anlamış bulunmaktayım.  

 • Sağlık geçmişim, şu andaki genel sağlık durumum, daha önceki tıbbi ve dental tedavilerim sırasında yaşadığım problemler hakkında vereceğim bilgilerin önemini anlamış bulunmaktayım.  

 

Diğer İmplant

Citydent'de İmplant Tedavisi
Citydent'de İmplant Tedavisi

Tedavi alternatifleri, implant markaları, teşhis ve planlama…

İmplant Üstü Vidalı Protez
İmplant Üstü Vidalı Protez

implant, En ileri tekniklerden vidalı protezin (vidalı diş)…

Dikişsiz İmplant
Dikişsiz İmplant

3 boyutlu bilgisayar planlamaları sonrası kapalı cerrahi alt…

İmplant Tedavisi Süreci
İmplant Tedavisi Süreci

Cerrahi ve protez aşamalarında neler yapıldığı ve başarı fak…

İmplant Yaptırırken Nelere Dikkat Edlmeli
İmplant Yaptırırken Nelere Dik…

İmplant Yaptırırken Nelere Dikkat Edlmeli

Uyguladığımız İmplant Markaları
Uyguladığımız İmplant Markalar…

Türkiyede İmplant Fiyatları Klininiğimizde Uygulamasını Yapt…

Hangi İmplant Markası
Hangi İmplant Markası

Türkiyede Diş Yaptırmak Fiyatı Hangi implant markası, İmplan…

Tek Aşamalı İmplant
Tek Aşamalı İmplant

İmplant yapıldıktan bir kaç gün içeresinde nihai sabit prote…

Sabit Geçici Diş
Sabit Geçici Diş

İmplanttan hemen sonra estetik sabit geçici diş alternatifi…

İmplant Kimlere Uygulanabilir
İmplant Kimlere Uygulanabilir

Dişsizlik sayısı, kemik durumu, yaş, sigara, önemli hastalık…

Kişiye Özel Abutmentlı İmplant
Kişiye Özel Abutmentlı İmplant…

Kişiye özel abutmentlı implant, kimlere uygulanır, kişiye öz…

İmplant Fiyat ve Bilgi Danışma
İmplant Fiyat ve Bilgi Danışma…

İmplant Fiyat ve Bilgi Danışma

İmplant Diş Fiyatları
İmplant Diş Fiyatları

İmplant Diş Fiyatları, Türkiyede Diş İmplant Fiyatları, İmpl…

Ortodontik İmplant
Ortodontik İmplant

Ortodontik tedavi sürecinde kullanılabilen implantlar ve ava…

Lazer ve Fibrin Destekli Tedavi
Lazer ve Fibrin Destekli Tedav…

Lazer ve fibrin destekli tedavi, lazer destekli implant teda…

İmplant fiyatları 2020
İmplant fiyatları 2020

İmplant fiyatları 2020

Dişçi / İmplant Korkusu?
Dişçi / İmplant Korkusu?

Diş tedavisi ya da implant korkusu yaşıyorsanız veya endişel…