Ağız ve Diş Bakımı

Birinci sınıf, Almanya üretimi, biomedikal sertifikalı zirkonyum kullanıyoruz

Ölçüleriniz gelişmiş üç boyutlu tarayıcılar ile alınıyor

Diş tasarımınız 3d program ile uzman teknisyenlerce tasarlanıyor

Zirkonyum altyapınız gelişmiş CadCam sistemlerinde hazırlanıyor

Diş renk ölçümleriniz özel elektronik cihazlarda alınıyor

FIYAT VE BILGI DANIŞMA: FORM, EPOSTA, TELEFON

Fiyat ve Bilgi Danışma

Yukarıda anlattığımız bütün yöntemler dişlerin çürümesini önlediği gibi tartar oluşumuna da engel olmakta en azından oluşumunu geciktirmektedir. Bütün bunlar düzenli olarak yapılmasına rağmen birçok insanın tükürük yapısından kaynaklanarak diştaçları oluşmaktadır. Halk arasında oluşan diş taşlarının temizletilmesinin zararlı olduğuna dair bir söylenti oluşmuştur. Oysaki bu diş taşları dişeti içerisinde yabancı bir cisim görevi yapmakta ve dişetleri bu yabancı cisimden uzaklaşmaya çalışmakta ve dişeti çekilmesi başlamaktadır. Doğru yöntemlerle diş taşlarını temizlenmesinin hiçbir zararı olmadığı gibi ileride dişlerinizin sallanarak kaybına kadar giden sonuçlara engel olmaktadır.

Öncelikle su bilinmelidir ki diştacı oluşmayan insanların omur boyunca temizletmeye ihtiyacı yoktur. Gereksiz yapılan her müdahale zararlıdır. Eğer diş taşı oluşuyorsa, oluşum sıklığına bağlı olarak 6 ay ile 2 sene arasında temizlik yapılması gerekmektedir. Sigara, çay, kahve sıklıkla tüketen birçok insan dişler üzerinde bu maddelerin oluşturduğu lekeleri diş taşı sanmakta ve çok sık aralıklarla temizlenmesini istemektedir. Bu alışkanlıklarınız devam ettiği müddetçe bu lekelerin çok hızlı bir şekilde tekrar oluşacağını unutmayın. Temizletme gerekliliği konusunda hekiminize danışın, onun tavsiyelerine göre hareket edin.

Hekiminiz daha kısa bir surede kontrole çağırmadığı surece mutlaka yılda bir kez 15 dakikalık bir kontrol randevusu alınız. Bu kısa seansta sizin farkında olmadığınız sorunlar varsa tespit edilecek bu sayede sorun büyümeden müdahale şansı olacaktır. Ayrıca bu seans daha önce yapılmış tedavileriniz kontrolü acısından da faydalı olacaktır.

Ağız ve diş bakımı deyince dişlerle beraber ağızdaki tüm yumuşak dokuların yani diş eti, dil, yanak mukozası gibi dokuların bütünüyle temizlenmesini düşünmeliyiz. Ağız ve diş bakımı sağlığınız açısından önemli olan alanlar,

• Fırçalama

• Diş ipi kullanımı

• Ağız duşu kullanımı

• Çalkalama solüsyonları

• Diş taşı temizliği

• Hekim kontrolü

Fırçalama bittikten sonra fırça soğuk su altında iyice yıkanmalı sonrasında dik olarak kurumaya bırakılmalıdır. Sonraki fırçalama işlemi de bu kuru fırça üzerine macun sürüldükten sonra suyla ıslatılmadan yani kuru olarak yapılmalıdır. Fırçanızın başka kişilerin fırçalarıyla temas etmemesine önem gösterin, bu yolla çeşitli hastalıkların bulaşabileceğini unutmayın, hatta kendi fırçanızı bile ağır bir grip sonrası değiştirin. Diş fırçalarının ömrü ortalama olarak 3 aydır bu sure sonunda değiştirilmelidir.

Diş ipi kullanmak genel olarak birçok insana zahmetli gelmekte ve düzenli yapmaktan üşenmektedirler. Özellikle köprü altları, imlan çevresi, ortodontik tel takılan dişlerin etrafını temizlemek için ise özel diş ipleri gerekmektedir ki bunların uygulaması ekstra zahmetlidir. Bunların yerine tıpkı arabaları basınçlı su ile yıkayan bir cihaz gibi dişleri basınçlı su ile yıkayan bir cihaz geliştirilmiştir. Bu cihazlara genel olarak ağız duşu diyoruz. Çok fazla marka tavsiye etmiyor olmamıza rağmen dayanıklılık açısından oral-b nin urunu olan oxyjeti tavsiye ediyoruz. Suyun basıncını ve püskürtme şeklini seçebilmektesiniz.

Suyun basıncını çok yüksek seçerseniz dişetlerini tahriş edip kanatabilirsiniz ve etrafa çok su saçılmasına neden olabilirsiniz. İlk alışma döneminde başınızı hafifçe lavaboya doğru eğerek 1 ve 2 kademelerinde sonraki dönemlerde 3 ve 4 kademelerinde kullanabilirsiniz. Diş aralarını özellikle diş ipi gibi temizlemek için suyu ince şekilde fışkırtma modunda kullanabilirsiniz. Dişleri ve dişetleriyle birleştiği bölgeleri temizlemek için ise püskürtme modunda kullanmanız daha uygun olur.

Su haznesine sadece içme suyu koyarak kullanabildiğiniz gibi bu suyun içerisine bir kapak çeşitli markalarda bulunan ağız çalkalama suyu (listerine-oral b- sensodyne-colgate vb.) koyabilirsiniz. İçerisinden 4 farklı renkte başlık çıkmakta ve 4 farklı kişinin aynı cihazı kullanmasına olanak vermektedir. İmplant yapılan ve köprüsü bulunan hastalarımıza implant temizliği için özellikle tavsiye ettiğimiz bir cihazdır. Doğal dişleri arasında ip kullanmaya üşenen hastalarımıza da tavsiye etmekteyiz. Diş fırçaladıktan sonra bu cihazı kullandığınızda diş aralarından fırçalamayla çıkaramadığınız birçok yiyecek artığının çıktığını göreceksiniz, implant sonrası sorunlarından olan implant temizliği için şüphesiz en uygun temizleme yöntemlerinen biridir.

Bu solüsyonlar günlük kullanım için uygun olan ağız suyu olarak da adlandırılan solüsyonlardır. En yaygın olarak kullanılanı listerine adlı solüsyondur. Bunun dışında hemen bütün diş macunu üreten firmanın kendi adıyla çıkarttığı solüsyonlar vardır (İpana, Colgate, sensodyne, oralb vb.) ve hepsi günlük kullanım için uygundurlar. Bu solüsyonlar eczanelerde satılan diğer gargaralardan farklı olarak sürekli kullanım için uygundurlar, diğer gargaraları 2 haftadan fazla kullanmak çeşitli yan etkilere yol açabilmektedir.

Üretici firmanın tavsiye ettiği şekilde kullanın. Genel olarak yatmadan önce bütün ağız diş bakımınızı tamamladıktan sonra ağız içerisine bu solüsyon sulandırılmadan alınarak 30 saniye kadar dişlerin arasından geçecek şekilde yutmadan gargara yapılır. Daha sonra mümkünse hiç suyla bile çalkalamadan yatıp uyumanız etkinliğini arttıracaktır.

Dental estetikte sadece lamine, zirkonyum kaplama, e-max, onlay ve beyazlatma gibi seçenekler arasından tercih yapmak yeterli değildir. Dişlerinizin morfolojik yapı, diş rengi ve formlarının uyumları, şeffaflığı, doğallık efektleri gibi morfolojik, teknik ve estetik detaylarının değerlendirilip uygulanması dişlerin doğal ve estetik görünümünü direkt olarak etkiler.

Estetik tedavilerde başarıyı arttıran faktörlerden biri hasta ve hekim arasındaki iletişimin ileri düzeyde olması, hastanın beklentilerini somut ve net bir şekilde ifade edebilmesidir. Hekime taleplerinizi somut olarak anlatın, mümkünse fotoğraflardan yararlanın. Estetik tedavilerde en büyük sorun hekim ve hasta iletşimindeki yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Estetik tedaviler hakkında alanında yetişmiş, bilgili personellerimizle iletişime geçebilir, süreçler hakkında detaylı ve gerçekçi bilgiler alabilirsiniz