İmplantlı Bölgede Siyah Leke

İmplant yapılan bölgede siyah diş eti görünümü, dişetine  yansıyan metalin rengi nedeniyledir. Genelde dişetinin yeterli olmadığı ve implantın boyun bölgesinin kemik dışında kaldığı vakalarda siyah renk yansıması olmaktadır. Arka diş bölgeleri güldüğümüzde görünmediği için çok fazla sıkıntı teşkil etmez. Ancak estetik alanı ilgilendiren ön gölgelerde siyah bir renk yansımasının olması, istenmeyen bir durumdur ve estetiği tamamen bozar.

Uzman diş hekimi, estetik alanı ilgilendiren ön bölgeye implant uygulaması yaparken kırmızı-beyaz uyumunu bozmadan, implant-dişeti çıkış profilini mükemmel ayarlayarak yapmalıdır ki siyah renk yansıması ve papil kaybı(diş etinin dantelsi yapısının bozularak düzleşmesi) yaşanmasın. Ön bölgesine implant yaptıran bir kişide implant sağlıklı yerleştirilmiş olsa dahi,eğer dişetinde siyahlık görünüyorsa veya diş etleri civarında papil kaybına bağlı olarak siyah üçgen boşluklar görünüyorsa, sonuç başarısız demektir. Çünkü asimetrik ,siyah ve kötü bir görünüm söz konusudur. Böyle bir sonulca karşılaşan hasta fazlasıyla mutsuz olmakta ve implant yaptırdıgına pişman olmaktadır.

Ön bölge implant uygulamaları çok hassas çalışılması gereken estetik diş hekimliğinin tüm kriterlerini birebir tatbik edilmesi gereken bir uygulamadır.

İmplant diş taşı?:

Eğer ağzınızdaki doğal dişlerinizde fazlasıyla tartar oluşuyorsa pekala implant bölgesinde protez çevresinde istenmeyen tartarlar oluşabilir. Düzenli diş taşı temizliği yapılırken vidalı diş üstü protezin etrafında oluşan tartar da diş hekiminiz tarafından rahatlıkla temizlenir.

Uzun süreli implant başarısı

İmplant başarısı bir çok etkene bağlıdır. Sırayla gidecek olursak,

Kullanılan implant, başarısını ve kalitesini kanıtlamış bir implant markası olmalıdır.

Bu implant, kemik içine yerleşirildiği ana kadar yüzde yüz sterilliği bozulmamış olmalıdır.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olmalıdır.

Diş hekimi uygun planlama ve implant cerrahi kriterlerine uygun bir çalışma yapmış olmalıdır.

Vidalı dişin üst yapısı ve protezi diş etiyle, komşu dişlerle ve karşıt dişlerle uyumlu olmalı, hijyenik ve temizlenebilir olmalı, çiğneme sırasında implanta zarar verecek kuvvetler gelmemelidir.

İmplant yaptıran kişi düzenli implant temizliğini diş ipiyle yapmalı ve diş fırçalama alışkanlığını sürekli devam ettirmelidir.

6 aylık periyotlarla diş hekimi kontrolüne gidilmesi uzun yıllar boyunca sağlıklı implantların ağızda varlığının en önemli anahtarlarından biridir.

Vidalı diş yaptıran kişilerde düzensiz hayat, aşırı sigara ve alkol kullanımı, vücut direncini düşüren diğer alışkanlıklar implantın başarısını ileriki yıllarda olumsuz etkileyen faktördür.

Görüldüğü gibi başarı kriterimiz eğer 30 yıl ve üzeri sağlıklı implantlarsa, hastalara da düşen bazı sorumluluklar vardır. Bu sorumluluklar alışkanlık haline getirildiğinde yapılması çok kolay ve kişi açısından keyif vericidir.

 

MR çekimi sırasında oluşan manyetik kuvvetler implantı yerinden oynatacak ve sıkıntı yaratacak kuvvetler değillerdir. Hastalar bu konuda rahat olabilirler.

İmplant titanyumdan yapıldığı için x-ray ve benzeri cihazların sinyal vermelerine sebep olmazlar.

 

İmplant koku yapar mı sorusuna ,implantın kendi maddesinden kaynaklı koku kesinlikle söz konusu değildir diyebiliriz. İmplantlar biyolojik uyumlu ve oksitlenmesi olmayan maddelerdir. Bu yüzden koku yapmazlar.

İmplant bölgesinde hastalar koku hissediyorlarsa bunun başka sebepleri vardır. İmplant çevresindeki dişeti uyumu iyi yapılamamıştır ve besin birikimi oluyordur, implantın üstündeki protez birebir uyumlu yapılamamıştır veya implant protezin simantasyonu sırasında taşan siman artıkları iyi temizlenememiştir. Yani her koşulda koku olması için ağız içi bakterilerinin o bölgeye tutunmasını sağlayan/kolaylaştıran bir etken vardır. Böyle bir koku tespiti durumunda hastanın protezi yapan hekimden randevu alması ve proteze ilişkin bir sorun olup olmadığının tespiti gereklidir. 

Bakteri tutulumunu sağlayan bir etken yoksa koku problemi implantlarda olmaz. Böyle bir etken olmamasına rağmen kişi genel olarak implant temizliğini yapmıyorsa, düzenli fırçalama ve diş ipi ile temizleme maddelerini kullanmıyorsa bir zaman sonra koku oluşabilir. Bu tür kokular da genelde sadece implant bölgesinde değil yaygın olarak ağızın hemen her bölgesinde hissedilir. Ağız ve diş bakımınızı nasıl yapmanız gerektiğine yönelik tedavi sonrası bölümümüzden ağız ve diş bakımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

İmplantlarda metal yorgunluğu ve iyonize olma durumu söz konusu değildir. Bu yüzden ağızda metalik bir tat oluşturmazlar.

 

 

İmplant uygulaması sonrasında uyuşukluğun geçmesi ile beraber çok ağrı yaşar mıyım, çok fazla şişlik olur mu?

İmplant yerleştirmesi sonrasında bir çok hastamız aynı gece bir ağrı kesici kullandıklarını ertesi gün buna dahi ihtiyaç duymadıklarını bize iletmektedirler. Çekilen ağrının büyüklüğü diş çekimi sonrası yaşanan ağrıdan pek farkı yoktur. Ancak yine de şunu söylemek gerekir ki implant, implant diş tedavisi, vidalı diş uygulaması nihayetinde cerrahi bir işlemdir ve ameliyat yapılan sahada işlem sonrası 1-2 günlük bir takım ağrıların yaşanması, hafif şişliklerin olması normal bir durumdur.

İmplant sonrası oluşan rahatsızlıklar herkeste aynı değildir, vücut savunması ve reaksiyonu kişiden kişiye değişebilmektedir. Dolayısıyla bazı kişiler biraz daha fazla ağrı hissederken bazı kişiler kısa bir süre sonra ağrı kesici bile kullanmaya gerek duymazlar. 

İşlem sonrası oluşacak rahatsızlığın büyüklüğü, genel olarak implant ameliyatının süresinin uzunluğu ve işlemin karmaşıklığı ile doğru orantılıdır. Çünkü bazı implant, vidalı dişuygulamalarında ekstra kemik agumentasyonları gerekebilmekte, ameliyat alanı geniş tutulabilmektedir, buna bağlı olarak daha fazla travma alanı oluşmakta ve operasyon süresi uzamaktadır. Açık sinüs lifting cerrahi işlemlerinin yapıldığı vakalarda yine aynı durum geçerlidir. Bu tür implant operasyonları sonrası daha fazla ağrı ve şişlik rahatsızlığının olması doğaldır. Ağrı kesici kullanı ile bu ağrı önemli ölçüde baskılanır. Şişlik ve morluk ise yaklaşık bir haftalık süre içerisinde sönümlenerek ortadan kalkar. İleri cerrahi uygulanmayan standart implant vakalarının önemli bir bölümünde şişlik ve morluk yaşanmayabilir. 

Operasyonu yapacak diş hekimi operasyonun büyüklüğü ve karmaşıklığı paralelinde hastasını işlem sonrası oluşabilecek rahatsızlıklar konusunda yeterince bilgilendirmelidir. Hasta özellikle implant tedavisinden sonraki bir kaç hafta içerisinde çok dikkatli olmalı hekimin yönlendirmelerini harfiyen uygulamalıdır. Bu dönem içersinde özellikle sigara kullanımından kaçınılmalı ve hekim bir diyet verdiyse bu yönde hareket edilmelidir. Hekimin belirtiği noktaların haricinde bir durum ortaya çıkarsa en kısa sürede hekim ile iletişime geçilmelidir. 

İmplantların iltihaplanması erken veya geç dönemde olabilir. İmplant bölgesinde enfeksiyon oluşması, hekim kaynaklı ya da hastadan kaynaklı olabilir.

Nedenleri:

Yeterince steril bir çalışma yapılamamışsa,
İmplant, çene kemiği içerisinde çepeçevre sarılacak şekilde doğru açıda yerleştirilmemişse,
İmplanta uygun olmayan bir alana zorlama bir şekilde implant uygulanmışsa,
Doğru ve iyi bir yumuşak doku örtülmesi yapılmamışsa,
İmplant yaptıran kişinin ağız hijyeni iyi değilse,
İmplantın yerleştirilmesinin hemen sonrasında hasta, hekim tavsiyelerine uymamışsa, alması gereken ilaçları düzenli almamışsa,
İmplant üstü protez iyi kurgulanmadığı için protezden kaynaklı istenmeyen kuvvetler implanta geliyorsa,
Hasta aşırı sigara içiyorsa,
Periyodik bakım ve tartar temizliğini yaptırmıyorsa, rutin kontrollerine gelmiyorsa,
gibi bir çok sebep implantın bulunduğu alanın iltihaplanmasına, o bölgede enfeksiyon başlamasına sebep olabilir. Enfeksiyon yaşanan durumlarda acil olarak hekiminize başvurmanız implant ve genel sağlığınız açısından son derece önemlidir. 

Enfeksiyon varlığı nasıl anlaşılır: Ameliyattan sonraki dönem yüzde oluşacak şişliğin geçmemesi (ilk iki gün içerisinde oluşabilecek  ödemle karıştırılmamalı), yüksek ateş, operasyon bölgesinden sarı iltihap akması enfeksiyon belirtisi olabilir. Uzun dönemde ise implant bölgesinde diş etinde şişlik, sivilce gibi fistül ağzı oluşması gibi belirtiler enfeksiyon nedeni olabilir.

Tedavi: Erken dönem teşhislerde implant kaybedilmeden hasta tedavi edilebilir. İlgili enfeksiyon bölgesi cerrahi aletlerle ya da lazerle temizlenip, strelize edildikten sonra uygun antibiyotik tedavisi ile sorun ortadan kalkabilir. Geç teşhis ve tedavinin başarısız olduğu durumlarda implant çıkartılarak enfeksiyon bölgesi temizlenir ve antibiyotik tedavisi uygulanır. İlgili bölge iyileştikten sonra gerekli durumlarda kemik güçlendirmesi yapılarak implant yeniden yerleştirilebilir. İyileşme süreci iltihabun etkilediği kemik defktinin düzeyine bağlıdır. İyileşme 1 hafta içerisinde olabileceği gibi 6 ay içerisinde de olabilir.

 

Ağızdaki dental implantların temizliği genel ağız diş bakımı ve temizliği gibidir.

Düzenli diş fırçalamak,

implant yapılan bölgede gerekliyse arayüz fırçası kullanmak,

Düzenli diş ipi ile mekanik temizlik yapmak (diş ipi kullanımı implant bölgesindeki diş eti sağlığı açısından çok önemlidir)

Vidalı diş üstü hareketli protez yapılmışsa ağızda görünen implant üst yapılarını düzenli fırçalamak,

Rutin diş hekimi kontrolünün aksatılmaması gerekir.

İmplant ve çene kemiği kaynaşmaz ise
Doğru teşhis, doğru planlama, doğru implant, doğru yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık düşüktür.

Osseointegrasyon olmaz ise

İmplant ile çene kemiğinin kaynaşamaması  genellikle cerrahi işlemi takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar. Doğru planlama ve doğru bir tedavinin yanısıra hastanın ağız ve diş sağlığına gösterdiği özen başarılı bir kaynaşma açısından son derece önemlidir. Kemik kalitesi ve kalınlığının yeterli olmadığı vakalarda bu risk biraz daha yüksektir. Hastanın, kaynaşmanın sağlanması için gerekli dönemde hekim tarafından berlitilen diyete harfiyen uyması gereklidir. Özellikle estetik amaçlı geçici protez yapılan durumlarda bu protezin normal dişler gibi kullanılmaması gereklidir. İmplantların üzerine normal düzeyde gelecek kuvvetler bile implant bölgesine dolayısıyla kaynaşma sürecine zarar verebilir. 

Kaynaşmanın olup olmadığı (osseointegrasyon) çekilecek panoromik röntgen sonrası anlaşılabilir. Bu durumda implant yerinden rahatlıkla çıkarılıp kemiğin durumuna bakılır. Eğer kemik yüzeyinde büyük bir defekt yoksa uygun kemik materyalleri ile hemen aynı seans yeni bir implant yerleştirilebilir. Ekren yükleme için belli başlı markalar özel implantlar geliştirmiştir. Fakat vakaların çoğunda kemik defekti gözlemlenir ve bu defektin giderilmesi doğrultusunda tedavi yapıllır. Yeni bir implantın aynı bölgeye yerleştirilebilmesi için kemik yüzeyi iyileşinceye kadar beklenmesi gereklidir. Çok sayıda implantın yapıldığı ve bu implantlardan bir ya da bir kaçının kemikle kaynaşmasını olmadığı durumlarda eğer immediate yükleme için müsait koşullar varsa yeni implanlar yerleştirilir. Bu sayede hastanın protez aşaması için bir süre daha beklemesi zorunluluğu ortadan kalkmış olur.

Komplikasyonlar


Başarılı implant uygulamalarında oluşan genel komplikasyonlar, ağrı, şişlik, kızarıklık, morarma, sızı gibi belirtilerdir.

Komplikasyonlar genelde kısa sürelidir, çok şiddetli değildir, gerekli önlemlerle (soğuk kompres uygulaması, antibiyotik profilaksisi, antienflamatuar kullanımı, agız gargarası kullanımı vs.) kısa sürede azalıp geçer.

Bazı durumlarda diş hekimi bariz bir hata yapmamasına rağmen, ve de  ilk primer iyileşme olmasına rağmen enfeksiyon oluşabilir ve implant kaybı yaşanabilir. Böyle bir komplikasyon fark edilmeyen bir sterilite problemi kaynaklı veya hastanın diş hekiminin tavsiyelerine uymaması sonucu gelişebilir.

İmplant uygulamasında diş hekimi bazı kriterlere dikkat etmeyip bariz hata yaparsa çok daha ciddi ve ağır komplikasyonlar oluşabilir. (bkz. İmplanta bağlı ciddi komplikasyonlar var mıdır? Varsa bunlar nedir?)

İmplant ın doğrudan kendisinden kaynaklı ciddi bir komplikasyonu yoktur. İmplant ile ilgili ciddi komplikasyonlar uygulama hataları ile oluşan komplikasyonlardır.

Önemli implant komplikasyonları:
Geniş sinüs perforasyonu, sinüse implant kaçırılması, ve bunlara bağlı sinüs iltihaplanması.

Mandibüler sinir perforasyonu, mandibüler sinir yırtılması, mandibüler sinir alanına implant yerleştirilmesi ve bunlara bağlı dudakta kalıcı hissizlik.

Yanlış açıyla implant yerleştirmesine bağlı komşu diş kökünde geniş perforasyon ve buna bağlı dişin çekilmek zorunda kalınması.

Yeterli soğutma yapılmamasına bağlı çene kemiğinde oluşan genis yanık ve nekroz alanların oluşması, osteomiyelite kadar varan komplikasyonun oluşması.

Hatalı implant uygulamalarına bağlı iltihaplanmalar ve bunun sonucunda dikey ve yatay kemik kayıpları, yumuşak doku kayıpları. Doku kayıplarının olduğu bölgede oluşan çökmeler vs.

Bu tür ciddi komplikasyonlar çok bariz cerrahi uygulama hatalarından kaynaklanmaktadır.

Çok kere söylediğimiz gibi implant uygulaması bir yönüyle çok kolay ve basit bir cerrahi uygulamadır ancak bir yönüyle de çok ciddi ve hassas bir iştir. Yeterli bilgi birikim ve tecrübe olmadan girişilen cerrahi işlemler ağır ve ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Bu ağır komplikasyonların telafisi de çoğu kere çok zordur veya istenildiği düzeyde olmamaktadır. Örneğin dikey kemik kayıpları ve buna bağlı gelişen yumuşak doku kayıplarının telafisi yok denecek kadar azdır.

İmplantlar diş eti hastalıklarına yol açar mı? 

İmplantlar diş etini rahatsız etmezler, vidalı dişler yüzde yüz biyolojik uyumludurlar diş eti üzerinde herhangi bir ters etkileri yoktur. İmplant bölgesinde görülen diş eti rahatsızlıklarının sebebi başkadır, (implant ve vidalı diş üstü protez-diş eti uyumunun implant prosedürüne uygun yapılmaması, yeterli ağız bakımının olmaması en temel iki sebeptir)

İmplant ağrı yapar mı? 

Sağlıklı bir implant çiğneme sırasında kesinlikle ağrı hissi oluşturmaz, implantın olduğu yerde çiğneme sırasında ağrı hissediliyorsa, bu alanda doku bütünlüğü  bozulmuş demektir. Yani vidalı dişin içinde bulunduğu kemik yüzeyinde veya diş eti dokusunda bir enfeksiyon/iltihaplanma varlığı söz konusudur. İmplant tedavisinde ağrı sebepleri nelerdir ?

Nadiren de olsa protezi iyi dizayn edilmemiş inplantlar da çiğneme sırasında ağrı hissi oluşturabilirler, bu durum protezin yeniden düzenlenmesiyle giderilir.

İmplant çevre dokularının enfekte olması ve implant uygulamasının başarısızlıkla sonuçlanması küçük de olsa olasıdır. Ama bu durum düzeltilemez değildir.

Enfekte olan vidalı diş lokal anestezi altında yerinden çıkarılır. Diş hekiminin bu implantı çıkarması çok kolaydır. Çünkü enfeksiyona bağlı olarak implant çene kemiği ile birleşmemiştir. İmplantla çene kemiği arasında yumuşak bir lezyon dokusu oluşmuştur.

Diş hekimi implantı çıkardıktan sonra sağlam ve sert kemik dokusunu her yönüyle hissedinceye kadar vidalı diş boşluğunda oluşan yumaşak yabancı dokuyu temizler.

Temizlenen implant boşluğunda kemik defekti oluşmuşsa bu bölgeleri uygun kemik materyali ile desteklemeli ve bölge dişeti ile kapatılıp iyileşmeye bırakmalıdır.

Bu işlem yaklaşık 30 dk gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir. Yeterli iyileşme sağlandıktan sonra (1,5 ay ile 4 ay arası) aynı bölgeye rahatlıkla yeniden implant yapılabilir.