İmplant Üstü Protez Aşaması

FIYAT VE BILGI DANIŞMA: FORM, EPOSTA, TELEFON

Fiyat ve Bilgi Danışma

Protez randevularınızın uygun bir şekilde ayarlanabilmesi için Citydent’i mümkünse 1 ay önceden ya da en az iki hafta öncesinden bilgilendirmeniz gereklidir.

 

İmplantların yerleştirilmesi işlemi hekiminizin yaptığı doğru planlama ve operasyon sayesinde kısa sürede mümkündür. Örneğin alt çeneye 4, üst çeneye 6 implant yapmak için 2 seans yeterli olabilmektedir. Ancak protez aşaması daha fazla seansa ihtiyaç olacaktır. İmplant üstü protez yapmak için gerekli seanslar;

1.seans: İmplantların üzerindeki dişetlerinin açılması ve ölçünün alınması

2.seans: Kişiye özel hazırlanan abutmentların ağıza yerleştirilmesi ve ölçü alınması (bu seans kişiye özel implant yapıldığı durumda gereklidir) Vidalı protezlerde ya da stadard abutmentlatda bu seans gerekli değildir

3.seans: Metal ya da zirkon altyapıların hazırlandıktan sonra prova edilmesi

4.seans: Porselenlerin hazırlanıp; yükseklik, alçaklık, şekil, renk vb. provalarının yapılması

5.seans (gerekli durumlarda): Porselenlerin isteklere uygun hale getirildiği 2. porselen provası

6.seans: Porselenlerin cilalanması ve eğer vakit varsa asıl protezlerin geçici yapıştırıcıyla yapıştırılması ya da vidalanması   (protezlerin ağızda birkaç gün denenmesi için)

7.seans (gerekli durumlarda): Geçici yapıştırılan porselenlerin yerinden sökülerek eğer sorun yoksa kalıcı yapıştırılması (vidalı protezlerde vidalanması), sorun varsa tekrar laboratuvara gönderilmesi

8.seans: Son şekli verilen porselenlerin geçici ya da kalıcı yapıştırılması, vidalı protezlerde vidalanması

 

Birçok hasta implantlar yerleştirildikten sonra işin büyük bölümünün sonlandığını düşünmektedir. Oysa ki implantların pozisyonları da dahil bütün planlamalar protez için yapılmaktadır. 2 seansta yapılabilen implantların protezi için hiç bir sorun çıkmasa bile 5-6 seans gerekmektedir. Bu seanslar arasındaki süreler ise laboratuvar aşamalarına göre belirlenmektedir. Örneğin altyapı aşamasında bir sorun çıktığında ve altyapının tekrar yapılması gerektiğinde seans sayısı 10 olabilmektedir.

Protez aşaması sizin, hekiminizin ve laboratuvarın ortak bir çalışmasıdır. Sizin isteklerinizin mutlaka dikkate alınmakla birlikte bazen ağızdaki mevcut durum bu isteklerin gerçekleşmesini zorlaştırmaktadır.

Protez aşamasında çok çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Örneğin hastanın isteklerini net şekilde ifade edememesi, hekimin gözünden kaçabilecek ufak detaylar, laboratuvar aşamasındaki muhtemel hatalar, vb. Sorunlar ne kadar dikkatlice elimine edilmeye çalışılsa da zaman zaman yaşanabilmektedir. Çünkü protez aşaması hastanın da dahil olduğu 7-8 kişilik bir ekip çalışmasıdır.  Sırasıyla hasta, hekim, hekimin asistanı,  laboratuvardaki alçı işlerini yapan teknisyen, kişisel abutmentı tasarlayan ve üreten teknisyen, metal ya da zirkon altyapıyı yapan teknisyen, porseleni yapan teknisyen, vb.

 

Bütün implantların üstündeki dişeti açılarak, ağızınız ölçü almaya hazır hale getirilir. Bu seansta implantların kemikle kaynaşmaları kontrol edilerek sorun varsa cerrahi yapan hekime yönlendirilir. Ağızda kalan doğal dişler varsa;  bu dişlerin dolgu, kanal tedavisi vb. tedavileri yapılarak küçültülür ve protez yapılmaya hazır hale getirilirler.

Daha sonra ilk ölçü alınır. İdeal ağız yüksekliği, orta hat belirlenerek laboratuvara gönderilir. Yine bu seansta eski geçici proteziniz ağıza uyumlandırılır, olmayacak gibiyse yeni bir geçici protez yapılır ya da laboratuvardan yeni bir geçici protez istenir. Bunların hepsi oldukça zaman alan işlemlerdir. Diş ve implant sayısına bağlı olarak, mola vermek kaydıyla, bazen 6-8 saat gibi süreler gerekebilmektedir.

Süreyi birkaç gün uzatan kişisel abutment parçası sizin mevcut dişeti seviyenize göre abutmentın özel bilgisayar programı kullanılarak kazınmasıdır. Standart fabrikasyon abutment şekillendirilerek de aynı iş daha kısa sürede yapılabilir ama ortaya çıkan işlerin sizin ağzınıza uyumu farklıdır.

 

Bazı aşamaları atlayarak ya da kısaltarak proteziniz daha kısa bir sürede teslim edilebilir. Ancak hem estetik hem de uzun vadeli dişler istiyorsanız gerekli prosedürlere harfiyen uyulmalı, ağzınızda ve protezlerinizle titizlikle çalışılmalıdır. Protez aşamasına birkaç gün fazladan ayrılması orta ve uzun vadede protezlerinizle sıkıntı yaşama riskini azaltacak ve size daha az sayıda tedavi gününe mal olacaktır.  

 

Protezinizin yapımı sizin dahil olmadığınız teknisyen süreçlerini de dahil ettiğimizde onlarca saat sürmektedir. Birçok aşamadan oluştuğu için çok iyi planlanmalıdır. Hekimlerin ve teknisyenlerin randevu tarihlerinde uygunluk göz önünde bulundurulduğunda randevunuzu yaklaşık bir ay öncesinden almanız sizin yararınızadır. Araya randevu sıkıştırmalarla efektif çözüm alınamayabilmekte ve riskiniz artmaktadır. Yıllarca kullanacağınız proteze eğer siz de bizim kadar önem veriyorsanız lütfen mümkün olduğunca önceden uçak biletinizi alıp geleceğiniz tarihi haber veriniz.