İmplant Üstü Sabit Geçici Protez

Eğer şartlar uygun ise, implantlar yerleştirildikten sonra en geç birkaç gün içinde üzerlerine sabit geçici protezler yapılabilir.

Özellikle tam dişsizlik vakalarında protezin implantlara yapabileceği dengesiz baskı sonucu implantların etrafında oluşabilecek kemik deformasyonu riski hareketli geçicilere göre minimumdur.

Hastalar implantların kaynama sürecini estetik, konuşma ve beslenme fonksiyonları açısından konforlu geçirirler.

Sabit geçici protez yapılabilen vakalarda diş etleri proteze uygun olarak iyileşmiş olurlar. Çoğunlukla ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulmaz.

Sabit geçici protezler nihai protezler için bir prototip olarak hasta ve hekime final hakkında bir ön fikir verirler. Gelişen tekonlojiler le sabit geçiçi diş görüntüsü nihati diş görüntülerine yaklaşmıştır.

Gerçek protezlerin yapım aşamalarını azaltabilir veya kısaltabilir.

GEÇİCİ DİŞ FİYAT VE BILGI DANIŞMA: FORM, EPOSTA, TELEFON

Fiyat ve Bilgi Danışma

İmplant üstü sabit geçici protez kaplamalar, implant yerleştirildikten hemen sonra implantların üzerine sabitlenen, hastanın kendisinin takıp çıkaramadığı kaplamalardır. İmplantın kemik içinde stabil hale geleceği aşamaya kadar ağızda kalacak bu geçici kaplamalar fonksiyonaliteden öte estetik amaçlıdır. Kaynaşma sağlanana kadar implantların üzerine yüksek kuvetlerin binmemesi gerekmektedir. Kaynaşma sağlandıktan sonra bu kaplamaların yerine kalıcı kaplamalar yapılmaktadır.

Geçici dişlerin yapıalabilmesi için implantın belirli bir kuvvetin üzerinde yerleştirmiş olması gerekmektedir. İstisna olarak, kemik greftleri uygulanmış kimi ileri cerrahi vakalarında yeterli sıkışma gücü yakalansa dahi yerleştirilmeyebilir.

Hastaya sabit geçici yapılıp yapılamayacağına cerrahi sırasında cerrah hekim karar verir. Kliniğimizde olası bütün vakalara sabit geçici uygulamaktayız.

Anestezi etkisindeyken beslenmeyin:    

Tedavi sırasında anestezi yapıldığı taktirde uyuşukluk geçene kadar farkında olmadan dil, dudak, yanak gibi yumuşak dokuların ısırılıp zarar verilebileceği ihtimalinden dolayı yemek yenmemelidir. Yine yumuşak dokulara zarar verebilecek derecede aşırı soğuk veya sıcak içereceklerden kaçınılmalıdır.


İlk 1,5 aylık dönemde sadece yumuşak gıdalarda beslenin:    

• Bu kaplamalarla ilgili en önemli nokta implantlarla çene kemiğinin daha kaynaşmadığının unutulmaması gerektiğidir. Henüz bu kaynaşma gerçekleşmediği için ilk 1,5 aylık dönemde sadece yumuşak gıdalar bölümünde belirttiğimiz yiyecekleri yiyebilirsiniz.

• Yumuşak gıdalar: bütün sıvılar, çorba, yoğurt, makarna, yumurta, pilav, hafif ıslatılmış ekmek içi, haşlanmış sebze, muhallebi, sütlaç, vb.

• Orta sert gıdalar: suda pişmiş her türlü et ve sebze yemekleri, domates, yumuşak elma, ızgara tavuk, fıstık, çikolata, vb.

• Sert gıdalar: ayva, sert yeşil elma, beyaz leblebi, buzdolabından yeni çıkmış çikolata, sert ekmek kabuğu, çok pişmiş sert lifli et, vb.

 

1,5 ila 3 ay arası yavaş orta sert gıdalara başlayabilirsiniz:  

İkinci 1,5 aydan itibaren orta sert gıdalara yavaş yavaş geçebilirsiniz. 3 aydan sonra rahatlıkla orta sert gıdaların tamamı yenebilir. Aslında 3. Aydan itibaren sert gıdalar da yenebilir ama bu sert gıdalar geçici protezi kırabileceği için yenmesi sakıncalıdır. Zamanından erken sert gıdaların yenmesinin implantların kaybıyla sonuçlanacağını unutmamalısınız.


Geçici protez sonrası  tedaviyi aksatmayın:    

Geçici proteze alışarak günlük ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılamaya başlayabilirsiniz. Ancak bu protezin çok sağlam olmadığı, rahatlıkla kırılabileceği ve dişlerinizin zarar görebileceği unutulmamalıdır. Hekiminizin belirttiği süreler dahilinde kalıcı protezin yapılması ağız ve diş sağlığınız açısından son derece önemlidir.


Ağız ve diş bakımınızı ihmal etmeyin:    

Günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalayınız. Ağız gargarası (örneğin Listerine) kullanabilirsiniz. Diş aralarını kürdanla temizlemeye çalışmanız kaplamanın yerinden çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden diş ipi kullanabilirsiniz. Diş ipinin aralara girmesinin zor olduğu durumlarda fazla zorlamayınız. Diş aralarını temizlemenin en iyi yollarında biri ‘ağız duşu’ olarak bilinen (örneğin Oralb-Oxyjet) cihazlardan birinin kullanılmasıdır. Bu cihazlar basınçlı olarak suyu ve havayı karıştırarak dişlerin arasına vermektedir.

Protezin kırılması:    

Geçici kaplamaların yapıldığı madde genel olarak akrilik (plastik) esaslı olduğu için çok sağlam olmadığı unutulmamalıdır. Bu kaplamaların kırılması durumunda implantlara dengesiz kuvvetler geleceği için implantların kaybına yol açacaktır. Kırılması durumunda çiğneme gerektirmeyen çorba, yoğurt muhallebi gibi maddeler yenebilir bunların dışında yumuşak gruba giren diğer yiyecekler bile yenmemelidir. En kısa surede hekiminizle irtibata geçmelisiniz.


Protezin yerinden çıkması:    

Tedavi aşamaları sırasında geçici protezler birkaç kez takılıp çıkarılacağı için çok kuvvetli bir yapışkanla yapıştırılmaz. Bu yüzden kendiliğinden yerinden çıkması durumunda randevu almanıza gerek olmaksızın kliniğimize geliniz. Eğer şehir dışındaysanız kaplamayı yerine yerleştirebiliyorsanız yerleştirerek yakındaki bir diş hekimine yapıştırtabilirsiniz.


Protezin dile takılması rahatsızlık vermesi:    

Yeni takılan implant üstü sabit geçici protez kullanımında bir süre yabancılık hissedilmesi son derece doğaldır. İmplant üstü sabit geçici protez genel olarak cilası kalıcı protezler kadar iyi olmamakta ve pürüzlü alanlar bulunabilmektedir. Ağıza takılan her yeni maddeyi (bu sadece bir dolgu bile olabilir) yumuşak dokular ve dil garipseyecektir. Yaklaşık bir haftalık süreçte diliniz bu yeni proteze alışacaktır. Dilinizi yara yapacak pürüzlü bir kenar veya yüzey varsa dilinizi mümkün olduğunca o bölgeye çok götürmeden kliniğimize geliniz ya da prova seanslarında hekiminize durumu belirtiniz. Ufak bir aşındırma ve cilalama işlemi ile sorun çözülecektir.


Protezin dişlere, implantlara baskı yapması:    

Bu durum genelde yapılan protezde yükseklik olması durumunda hissedilir. Yani diğer doğal dişler ya da implantların üzerindeki dişleriniz birbirine temas etmeden önce yapılan protezin bazı bölgelerinin erken teması ile oluşur. Ağız içerisindeki kuvvetler sadece belli bölgeye geleceği için ilgili bölgede ağrı oluşacaktır. Mutlaka vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz. Bu süreçte mümkün olduğunca yumuşak gıdalar grubuna giren yiyecekleri tüketin.


 Protez altındaki dişlerde, implant bölgelerinde ağrı hissedilmesi:    

Geçici protezlerin gevşemesinden dolayı diş etlerinden kaynaklı ağrılar oluşabilir.  İmplantlara zamanı gelmeden fazla yük gelmesi sonucunda da ağrı olabilir. Yumuşak gıdalar tüketin ve en kısa zamanda hekiminizle iletişime geçin.


Soğuğa ve sıcağa duyarlılıktan doğan rahatsızlık:    

İmplantlar soğuk ve sıcağı hissetmediklerinden böyle bir sorun olmaması gerekir. Eğer ağzınızda implantlarla beraber doğal dişleriniz üzerine de implant üstü sabit geçici protez yapıldıysa böyle bir sorun oluşabilir. Bu protezler kalıcı kaplamalarda olduğu kadar sert bir yapışkanla yapıştırılmadığı için sızıntı oluşabilmekte ve dişlerde sızlamalar meydana gelebilmektedir. Protezle dişeti arasındaki aralıklar soğuk sıcak hassasiyetine neden olabilmektedir. Bu tarz ufak sızlamalar gerçek protezin yapımı ve asıl yapışkanla yapıştırılması sonrası son bulacaktır. Bu tür hassasiyetlerin olduğu durumlarda mümkün olduğunca çok soğuk ve sıcak gıdalardan kaçınmanız  gerekmektedir.