Estetik Porselen Dolgu

Estetik Porselen Dolgular (Inlay / Onlay)

Inley ya da onley olarak da adlandırılan estetik porselen dolgular, dişin taç kısmında çürüme ya da kırılma gibi nedenlerle oluşan eksikliklerin, hastanın anatomisine birebir uygun olacak şekilde bilgisayarda tasarlanan porselen parçalar ile geri kazanılması işlemidir. Inley/Onley dolgular doğal diş yapısına estetik ve anatomik olarak uygun ve uzun ömürlü bir seçenektir. 

Estetik dolgu uygulama alanları

Inley-onley dolgular, genellikle arka dişlere ve aşağıdaki durumlarda uygulanır:

  • Aşırı madde kaybı olan bir veya birkaç yüzeyi kırılmış olan azı dişlerinde
  • Her iki tarafında da geniş ara yüz çürüğü problemi olan azı dişlerinde
  • Kanal tedavisinden dolayı kırılganlığı artmış ve diş dokusunun fazlasıyla  inceldiği azı dişlerinde

 

• Kompozit dolgulara göre daha dayanıklıdır, kenar sızıntızı yok denecek kadar azdır.

• Inley onley dolgu sayesinde dişin kalan sağlam dokuları korunarak tedavi mümkün olur, mevcut sağlıklı dokularda aşındırmaya gerek yoktur.

• Hem estetik hem de çok uzun yıllar boyunca dayanıklılığını sürdürebilecek bir restorasyon sistemidir.

• Porselen dolgu çiğneme yüzeyi ve arayüz yüzeyleri mükemmel cilalıdır, bakteri tutulumuna ve leke oluşmasına kolay kolay müsade etmez.

• Porselen dolgu laboratuar ortamında, 3 boyutlu sistemlerde tasarlanarak hazırlandığı için dişin eksik konturlarını ve komşu dişlerele olan kontakt noktalarını anatomik açıdan mükemmele yakın taklit ederler, bu bakımdan diş aralarına besin artıklarının birikimi ve bunun yarattığı sıkıntıların önüne geçilmiş olur.

• Porselen dolguların çiğneme yüzeyleri dişin anatomik çiğneme hattını birebir taklit edecek şekilde hazırlandığı için, çiğneme ve ögütme fonksiyonları bakımından kompozit dolgulara oranla çok üstündür.

• Diş ile birebir ve stressiz ilişki kurdukları için porselen dolgular, dişin zayıf kısımlarında oluşabilecek çatlama ve kırılmaları engeller.

• Bu sistemin en büyük dezavantajı, kompozit estetik dolgulara oranla  maliyetli olmalarıdır.

• Tüm kompozit restorasyonlar tek seansta basit bir şekilde bitirilmelerine karşılık, porselen inley onley dolgular için genelde iki ya da üç seans gerekebilir. 

Inley ve onleyler ölçü alınmadan ağız içi tarayıcılarla üç boyutlu görüntüsü çıkarılıp bilgisayar ortamına taşınarak da yapılabilir. Bunun için klinikte cad-cam dediğimiz tarayıcı sistemin kurulu olması gerekir. Cad-cam sistemlerle aynı gün dahi tedavi bitirilebilir.

Tedavinin başında hastanın beklentisi detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Ölçünün detaylı bir şekilde alınması ve hasas bir teknik laboratuvar ile çalışması gereklidir. Tedavinin uzun süreli başarısı için ağız hijyenine özen gösterilmeli ve en az yılda bir kez rutin diş hekimi kontrolüne gelinmelidir.

 

İlk seans: 

Dişin, kuru çürük alanlar dahil tüm çürüklerden temizlenmesi
Gerekli ise porselen parçanın yapımını engelleyecek hatları kısıtlayan bölgelerin, uygun dolgu maddeleri ile desteklenip düzenlenmesi
Porselen dolgu yapılacak dişin hassas ölçüsünün alınması ve laboratuvara gönderilmesi
Porselen dolgu yapılacak dişin geçici ve uygun bir dolgu maddesi ile kapatılması

 

İkinci seans:

Laboratuvar koşullarında hazırlanan ve dişin eksik dokusunu anatomik olarak taklit eden porselen onley-inley parçanın ağızda prova edilmesi
(Diş hekimi bu seansta porselen dolgu parçasından memnun ise, diş ile birebir uyumlu olduğu kanaatinde ise porselen dolgu bu senasta yapıştırılarak/dişle bütünleştirelerek tedavi tamamalanabilir.)

Üçüncü seans:

Tedavinin sonuçlandırılması

 

Estetik porselen dolgu fiyatları yaygın olarak yapılan kompozit diş dolgularına göre daha pahalıdır. Bunun nedenleri kullanılan malzeme ve dişe özel anatomik ve estetik çalışmanın dental laboratuvarca yapılmasının gerekliliğidir. Fiyat değerlendirmesi yaparken kullanılan malzeme, ekipman ve estetik becerinin değerlendirilmesini öneririz. Kararınızı tüm sorularınızın yanıtlayacağı ve sürecin size detaylı bir şekilde anlatılacağı bir muayene sonrasında vermeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Estetik dolgu fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir yada bilgi formunu doldurabilirsiniz.